لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

آمریکا از مذاکره با جمهوری چک در مورد توافق دفاعی دوجانبه استقبال کرد


وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای از اعلامیه وزیر دفاع جمهوری چک برای مذاکره بر سر یک توافق دفاعی دوجانبه استقبال کرد. این توافق، بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، سبب تعمیق همکاری‌های امنیتی دو طرف و همکاری بیشتر در عملیات‌ ناتو و نیز رشد امنیت دو سوی اقیانوس اطلس خواهد شد.

همزمان آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، با نخست‌وزیران اسلوونی و یونان تلفنی گفت‌وگو کرد.

آقای بلینکن در تماسی با جانز جانسا، نخست‌وزیر اسلوونی، حمایت این کشور از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین را ستود. بلینکن در این گفت‌وگو ضمن محکوم کردن قساوت‌های نیروهای روسیه در این جنگ «بی‌دلیل و توجیه‌ناپذیر» علیه اوکراین و اهمیت پاسخگو دانستن مسکو، بر لزوم ارائه کمک‌های امنیتی گسترده در برابر جنگ ولادیمیر پوتین تاکید کرد. نامزدی اسلوونی برای عضویت در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای سال‌های ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۵ از دیگر موضوعات مورد بحث در این تماس بود.

وزیر خارجه آمریکا در تماس با نخست‌وزیر یونان نیز ضمن قدردانی از حمایت آتن از کی‌یف، درباره راه‌های اضافی کمک به اوکراین در برابر تجاوزگری روسیه گفت‌وگو کرد. دو طرف همچنین درباره نشست آتی سازوکار ٣ بعلاوه ١ جهت تقویت همکاری‌های حوزه انرژی و اقتصاد میان یونان، قبرس، اسرائیل و ایالات متحده بحث و تبادل‌نظر کردند.

وزیر خارجه آمریکا، صبح روز پنجشنبه نیز با انتشار بیانیه‌ای درباره کمک جدید ٨٠٠ میلیون دلاری ایالات متحده به اوکراین گفت ارائه کمک‌های دفاعی به این کشور جهت مقابله با روسیه همچنان ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG