لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۱

ادامه حملات روسیه به ماریوپل؛ اوکراین آماده مذاکره برای تخلیه غیرنظامیان است


ماریوپل، اوکراین
ماریوپل، اوکراین

ارتش روسیه از نخستین روزهای تهاجم به اوکراین، شهر ماریوپل را تحت محاصره قرار داده و سطح وسیعی از آن را ویران کرده‌ است؛ مقام‌های ارشد روس بارها اعلام کرده‌اند که این شهر واقع در جنوب شرق اوکراین در آستانه سقوط است، اما نیروهای اوکراینی سرسختانه به مقاومت ادامه داده‌اند.

همزمان با تلاش مسکو برای فتح ماریوپل، نبرد میان نیروهای روسیه و اوکراین در مناطق شرقی ادامه دارد.

در هفته‌های اخیر، نیروهای اوکراینی در یک کارخانه ساخت فولاد در ماریوپل پراکنده بودند و نیروهای روسی به این مجموعه صنعتی حمله کردند، بارها به اوکراینی‌ها اولتیماتوم دادند که تسلیم شوند، و البته با بی اعتنایی طرف مقابل مواجه شدند.

رئیس جمهوری روسیه، ولادیمیر پوتین، روز پنجشنبه به ارتش دستور داد تا طرح های حمله به تاسیسات آزوفستال در شهر بندری ماریوپل اوکراین را لغو کند و گفت می‌خواهد حلقه محاصره را تنگ‌تر کند، به طوری که حتی یک مگس از آن عبور نکند.

مشاور رئیس جمهوری اوکراین می‌گوید تصمیم پوتین برای حمله نکردن به آخرین سنگر باقی‌مانده در ماریوپل، به این معنا است که آنها نمی‌توانند آزوفستال، کارخانه غول پیکر فولاد ماریوپل را که آخرین سنگر اوکراین در بندر استراتژیک است، تصرف کنند.

مقیاس رنج در این شهر بندری از آغاز جنگ در ۲۴ فوریه تا کنون، آن را به یک نقطه کانونی در سراسر جهان تبدیل کرده است و سقوط قطعی آن اوکراین را از یک بندر حیاتی محروم می‌کند.

موقعیت استراتژیک ماریوپل در دریای آزوف، این شهر را به یک هدف کلیدی برای ارتش روسیه تبدیل کرده است. فتح این شهر می‌تواند پل زمینی بین روسیه و شبه جزیره کریمه را که مسکو در سال ۲۰۱۴ به خاک روسیه الحاق کرد، تکمیل کند و همچنین توان نیروهای روسیه را برای حرکت به نقاط دیگر دونباس افزایش دهد.

سخنگوی ارتش اوکراین روز پنجشنبه گفت که نظامیان اوکراینی ۹ حمله ارتش روسیه در مناطق دونتسک و لوهانسک در شرق کشور را دفع کرده است.

الکساندر اشتوپون سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین گفت: در درگیری‌های ۲۴ ساعت گذشته یک تانک، ده یگان زرهی و دو خودرو، یک سامانه توپخانه، دو واحد مهندسی ویژه، یک سامانه موشکی ضد هوایی و یک انبار مهمات دشمن در این منطقه منهدم شده است.

در سوی دیگر، روسیه می گوید ده‌ها تأسیسات نظامی در شرق اوکراین را مورد حمله قرار داده و یک بالگرد ام‌آی‌۸ اوکراینی را در نزدیکی روستای کورووی یار سرنگون کرده‌اند.

میخائیلو پودولیاک، مذاکره‌کننده اوکراینی و دستیار رئیس ‌جمهوری اوکراین در توئیتی اعلام کرد که کی‌یف آماده برگزاری مذاکرات بدون قید و شرط با مسکو برای تخلیه کودکان و غیرنظامیان محبوس شده در ماریوپل است.

XS
SM
MD
LG