لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۲

جو بایدن از اختصاص یک بسته نظامی و اقتصادی دیگر به اوکراین خبر داد


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در حال سخنرانی درباره ارائه ٨٠٠ میلیون دلار کمک نظامی اضافی به اوکراین ٢١ آوریل ٢٠٢٢
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در حال سخنرانی درباره ارائه ٨٠٠ میلیون دلار کمک نظامی اضافی به اوکراین ٢١ آوریل ٢٠٢٢

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، صبح پنجشنبه در سخنانی از اختصاص ٨٠٠ میلیون دلار کمک نظامی دیگر به اوکراین خبر داد. این بسته نظامی شامل تسلیحاتی مانند توپخانه سنگین و پهپادهای نظامی خواهد بود. آقای بایدن از کنگره خواست ارائه کمک اضافی بیشتر به کی‌یف را تایید کند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «ما اکنون در یک مقطع حساس زمانی هستیم و زمینه را برای مرحله بعدی این جنگ آماده می‌کنیم.» به گفته وی، واشنگتن و شرکایش «در اسرع وقت» تسلیحات مورد نیاز اوکراین را در اختیار این کشور قرار خواهند داد.

جو بایدن با اشاره به مقاومت ارتش اوکراین در برابر اشغالگری روسها گفت اتحاد ناتو ، ولادیمیر پوتین را غافلگیر کرده است.

آقای بایدن همچنین برای افزایش فشارها بر مسکو، ورود تمامی کشتیهای مرتبط با روسیه را به بندرهای آمریکا ممنوع کرد. به گفته وی، «هیچ کشتی، هیچ کشتی تحت پرچم روسیه یا مالکیت یا اداره یک شخص یا سازمان روسی اجازه نخواهد داشت در یک بندر آمریکایی لنگر بیاندازد و یا به سواحلمان دسترسی داشته باشد.»

پیش از آمریکا، کانادا و اتحادیه اروپا نیز در اقدام مشابهی ورود کشتیهای روسی به بندرهای خود را ممنوع کرده‌اند.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین اعلام کرد کشورش ۵۰۰ میلیون دلار کمک مستقیم اقتصادی در اختیار اوکراین قرار خواهد داد. به گفته وی، واشنگتن همچنین به اوکراینی‌ها اجازه خواهد داد به طور موقت در آمریکا اسکان گزینند.

اوایل هفته جاری، جاستین ترودو، نخستوزیر کانادا، گفت کشورش تسلیحات سنگین به اوکراین خواهد فرستاد. مارک روته، نخستوزیر هلند، نیز به ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، گفت کشورش تسلیحات سنگین بیشتر از جمله خودروهای زرهی به اوکراین خواهد فرستاد.

به گزارش رویترز، نیروهای آمریکایی در اوکراین نیستند اما به طور غیرمستقیم در تسلیح، آموزش و پشتیبانی مالی نیروهای اوکراینی مشارکت می‌کنند.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه، عملکرد مقامات نظامی کشورش و اقدامات «استثنایی» آنها در تسلیح اوکراینی‌ها علیه تهاجم و تجاوزگری نیروهای روسیه را ستود.

بدون احتساب کمکهای اعلام شده توسط جو بایدن در سخنرانی امروزش، آمریکا تا کنون ٢ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین را تصویب کرده است.

XS
SM
MD
LG