لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۰

روسیه یک موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای آزمایش کرد؛ پنتاگون: مطلع شده بودیم


آزمایش موشک بالستیک «سارمات»
آزمایش موشک بالستیک «سارمات»

پنتاگون روز چهارشنبه اعلام کرد که روسیه پیش از پرتاب آزمایشی موشک بالستیک قاره‌پیمای جدید خود ایالات متحده را در جریان قرار داده بود.

مسکو روز چهارشنبه از آزمایش یک موشک قاره‌پیمای جدید با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای خبر داد.

بنا بر اعلام پنتاگون این آزمایش که روسیه از قبل انجام آن را به ایالات متحده اطلاع داده بود، امری عادی محسوب می‌شود و تهدیدی برای ایالات متحده نیست.

وزارت دفاع ایالات متحده در پاسخی مکتوب به صدای آمریکا به نقل از جان کربی، سخنگوی پنتاگون، گفت : «روسیه مطابق تعهدات پیمان استارت نو خود به درستی به ایالات متحده اعلام کرد که قصد دارد این موشک بالستیک قاره‌پیما را آزمایش کند.»

به گفته سخنگوی پنتاگون، چنین آزمایش‌هایی معمولی است و غافلگیرکننده نبود. ما این آزمایش را تهدیدی برای ایالات متحده یا متحدانش نمی‌دانیم.»

وی همچنین تصریح کرد که که وزارت دفاع ایالات متحده کماکان بر موضوع «تجاوز غیرقانونی و بی‌دلیل روسیه به اوکراین» متمرکز است.

به گفته مقامات روسیه، موشک بالستیک «سارمات» که از پایگاه پلستک واقع شمال غرب روسیه در ساعت سه بعدازظهر به وقت محلی شلیک شد، به هدف مورد نظر در فاصله حدودا ۶ هزار کیلومتری در شبه‌جزیره کاماتسک در شرق این کشور اصابت کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، با ستایش از فناوری‌های پیشرفته در تولید موشک سارمات گفت که این موشک «بی‌بدیل است و تا مدت‌ها هم بی‌بدیل خواهد ماند.»

وزارت دفاع روسیه با صدور بیانیه‌ای این موشک را جدیدترین عضو زرادخانه روسیه عنوان کرد و مدعی شد که این موشک، «قویترین موشک به لحاظ برد و توان تخریب در جهان است» و موجب افزایش توانایی رزمی روسیه در حوزه توان هسته‌ای خواهد شد.

به گزارش رویترز، تولید این موشک که طی سال‌های گذشته انجام شده از نظر غرب دور نبوده است، اما آزمایش آن در بحبوحه بحران تهاجم اوکراین و مخالفت غرب با این تهاجم، واکنش‌برانگیز است.

از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) تاکنون، ایالات متحده و بسیاری از شرکای جهانی تحریم‌هایی جامع و متنوعی را در حوزه‌های مختلف بر مسکو، رئیس‌جمهوری روسیه، و متحدانش وضع کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG