لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

تشدید حملات روسیه در جبهه شرقی؛ فرماندار لوهانسک: روس‌ها مردم در حال فرار را هدف قرار می‌دهند


تصویری هوایی از ساختمان‌های ویران شده در شهر ماریوپل در جنوب‌ شرقی اوکراین (۱۸ آوریل ۲۰۲۲)
تصویری هوایی از ساختمان‌های ویران شده در شهر ماریوپل در جنوب‌ شرقی اوکراین (۱۸ آوریل ۲۰۲۲)

حملات روسیه به شرق اوکراین در روز سه‌شنبه به شدت افزایش یافته و براساس گزارش‌ها شهر اودونگ کرمینا در شرق اوکراین سقوط کرده‌ است.

سرگئی گیدای، فرماندار منطقه لوهانسک، در حساب رسمی تلگرام خود با تایید سقوط شهر ۲۰هزار نفری اودونگ کرمینا می‌گوید که شرایط این شهر «جهنمی» است و غیرنظامیان درحال فرار، از سوی نظامیان روس شکار می‌شوند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای نظامی روسیه در تلاشند تقریبا از سراسر جبهه شرقی در دونتسک، لوهانسک، و خارکیف به منطقه نفوذ کنند.

در همین حال نخست‌وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه در گزارشی به کابینه در خصوص وضعیت اوکراین، اوضاع این کشور را مخاطره آمیز توصیف کرد. بوریس جانسون با اشاره به ناکامی پوتین در رسیدن به اهدافش در تهاجم به اوکراین گفت که «او که از این وضعیت عصبانی است می‌خواهد به هر نحو ممکن و بدون توجه به تلفات انسانی، به نوعی از پیروزی برسد.»

این درحالی است که سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، با تایید افزایش فشارهای مسکو بر جبهه شرق از عبارت «آزادسازی» شرق اوکراین استفاده کرده است. او همچنین غرب را متهم کرد که با حمایت تسلیحاتی از اوکراین حصول به این هدف از سوی مسکو را به تعویق انداخته است. شویگو با اشاره به استفاده اوکراین از سلاح‌های خارجی در این جنگ، مدعی شده است که دولت اوکراین از سوی آمریکا و غرب برای ادامه جنگ تشویق می‌شود. او تلویحا گفت که این اقدام ممکن است به بهای جان بسیاری از اوکراینی‌ها تمام شود.

از سوی دیگر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، با تایید تشدید حملات در شرق اوکراین می‌گوید که روسیه قصد دارد دونباس را نابود کند تا به هدف خود برسد.

زلنسکی شامگاه دوشنبه با تاکید بر ادامه مقاومت افزود: «روسیه هرچقدر نیروی نظامی هم با خود بیاورد ما از خودمان دفاع خواهیم کرد.»

  • ماریوپل همچنان زیر آتش

پیشروی نیروهای روس در شهر ماریوپل نیز افزایش یافته و گزارش‌ها حاکی از سقوط تقریبا کامل این شهر به دست نیروهای روس حکایت دارد.

رمضان قدیروف، رهبر منطقه چچن و از متحدان پوتین که نیروهای تحت‌ امرش در این تهاجم همدوش نظامیان روس می‌جنگند، در پیامی صوتی از سقوط قریب‌الوقوع کارخانه ذوب آهن شهر ماریوپل خبر داد.

به گزارش رویترز، او در این پیام صوتی منتشر شده در شبکه تلگرام اظهار امیدواری کرده است که کارخانه ذوب آهن آزوستال تا ظهر روز سه‌شنبه به تمامی در اختیار نظامیان روس قرار گیرد.

این درحالی است که ایرینا ورشچوک معاون نخست‌وزیر اوکراین می‌گوید که هیچ کوریدور بشردوستانه‌ای برای خروج غیرنظامیان از ماریوپل وجود ندارد.

این سومین روز است که مسیر خروج غیرنظامیان از این شهر بندری مسدود شده است.

  • انتقاد سازمان جهانی بهداشت از حمله به مراکز درمانی

تدروس ادهانوم، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، نیز روز سه‌شنبه با انتقاد از حمله به مراکز درمانی و کادر بهداشت از روسیه خواست تا به این رویه پایان دهد.

ادهانوم با انتشار توئیتی از تایید ۱۴۷ مورد حمله به مراکز درمانی و مرگ ۷۳ نفر از سوی سازمان بهداشت جهانی خبر داد.

این درحالی است که استفان دوژاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، که در یک نشست مطبوعاتی در روز دوشنبه با ارائه گزارشی از شرایط جنگ در اوکراین گفت که حدود ۱۲ میلیون نفر در نتیجه این جنگ بی‌خانمان شده‌اند.

وی افزود، حملات به مراکز درمانی در اوکراین بیش از ۶۸ درصد تمام حملاتی می‌شود که به مراکز درمانی سراسر جهان طی سال جاری میلادی صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG