لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

بلینکن: زمستان اوکراین به بهار تبدیل شده است


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای درباره کمک جدید ٨٠٠ میلیون دلاری ایالات متحده به اوکراین گفت ارائه کمک‌های دفاعی به این کشور جهت مقابله با روسیه همچنان ادامه خواهد یافت.

وی در ابتدای بیانیه خود با اشاره به جنگ «از پیش برنامه‌ریزی شده، بدون‌دلیل، توجیه‌ناپذیر، و وحشیانه» ولادیمیر پوتین علیه مردم اوکراین گفته است بمباران بی‌وقفه شهرها و زیرساخت‌های حیاتی اوکراین موجب یکی از سریع‌ترین بحران‌های انسانی در دهه‌های اخیر شده است.

آقای بلینکن در ادامه می‌افزاید ایالات متحده، هم‌پیمانان، و شرکایش همچنان به پشتیبانی از اوکراین جهت دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور و تقویت موضع آن در میز مذاکرات ادامه خواهند داد.

وزیر خارجه ایالات متحده اعلام کرده پیرو دستور رئیس جمهوری، وی طرح ٨٠٠ میلیون دلاری برای کمک نظامی به اوکراین از موجودی‌های وزارت دفاع آمریکا را تایید کرده است. به گفته وی، این هشتمین دور از ارائه تسلیحات نظامی موجودی‌های وزارت دفاع به اوکراین از اوت ٢٠٢١ است.

به گفته آنتونی بلینکن، آمریکا علاوه بر کمک‌های نظامی، انسان‌دوستانه، و مالی به اوکراین، به تلاش‌هایش جهت ثبت جنایت‌های جنگی ارتکابی توسط روسیه و افزایش فشار علیه اقتصاد این کشور ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا در پایان بیانیه خود با اشاره به قساوت‌های روسیه از بوچا تا کراماتورسک و از خارکیف تا ماریوپول در برابر دیدگان جهانیان گفته است: «زمستان اوکراین تبدیل به بهار اوکراین شده است. مردم اوکراین پیروز خواهند شد.»

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، صبح پنجشنبه در سخنانی از اختصاص ٨٠٠ میلیون دلار کمک نظامی دیگر به اوکراین خبر داد. آقای بایدن در این سخنرانی همچنین از ارائه ۵۰۰ میلیون دلار کمک اقتصادی اضافی به اوکراین و ممنوعیت ورود کشتی‌های روسیه به بندرهای آمریکا خبر داد.

XS
SM
MD
LG