لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۷

ادامه ارسال کمک‌های نظامی و بشردوستانه به اوکراین همزمان با دور جدید حملات روسیه


خودروی زرهی با پرچم اوکراین
خودروی زرهی با پرچم اوکراین

ارسال کمک‌های نظامی، امنیتی، و بشردوستانه به اوکراین، همزمان با آغاز دور جدید حملات روس‌ها به اوکراین و تمرکز بر شرق این کشور ادامه دارد.

بنا بر اعلام کاخ سفید، شرکت‌کنندگان در یک کنفرانس ویدیویی که روز سه‌شنبه به میزبانی رئیس جمهوری ایالات متحده و با حضور شرکا و هم‌پیمانان اروپایی برگزار شد ضمن گفت‌وگو درباره پشتیبانی بین‌المللی از اوکراین برای مواجهه با تجاوز روسیه، از جمله از طریق «ارائه مستمر کمک‌های امنیتی، اقتصادی، و بشردوستانه»، بر همبستگی خود با مردم اوکراین تاکید کردند.

علاوه بر رییس کمیسیون اروپا، دبیر کل ناتو و سران کانادا، آلمان، بریتانیا، ‌ایتالیا،‌ فرانسه، و ژاپن، روسای جمهوری لهستان و رومانی هم در این گفت‌و‌گو شرکت داشتند.

نخست وزیر کانادا بعد از این کنفرانس ویدیویی از ارسال ادوات توپخانه‌های سنگین به اوکراین خبر داد. جاستین ترودو اعلام کرد که در همراهی با مردم و دولت اوکراین در جنگ با روسیه و بر اساس توافق با همپیمانان، کانادا به زودی تعداد قابل ملاحظه‌ای تجهیزات جنگی به اوکراین ارسال خواهد کرد.

مارک روته، نخست‌وزیر هلند، هم در صفحه توئیتر خود اعلام کرد، کشورش با ارسال سلاح‌های سنگین‌ مانند خودروهای زرهی از اوکراین حمایت خواهد کرد.

این در حالی است که وزارت دفاع اوکراین روز سه شنبه از آغاز تهاجم متمرکز نیروهای روس به شرق اوکراین و تصرف شهر کرِمینا در استان لوهانسک خبر داد.

الکساندر موتوزنیاک، سخنگوی وزارت دفاع اوکراین، گفت: «روس‌ها با این تهاجم قصد دارند همه شهرهای مناطق دونتسک و لوهانسک را محاصره کنند.»

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، با تایید شروع تهاجم به شرق اوکراین، از آن به عنوان دور تازه «عملیات ویژه» نام برد.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، هم از قصد مسکو برای آن چه «آزادسازی» شرق اوکراین نامیده خبر داد و از غرب برای به تعویق انداختن این هدف و حمایت تسلیحاتی از اوکراین انتقاد کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG