لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

آمریکا: مکالمات سازمان ملل متحد شنود نمی شود


سازمان ملل متحد می گوید دولت آمریکا اطمینان داده است که شبکه های ارتباطاتی سازمان ملل تحت شنود مراکز اطلاعاتی آمریکا قرار ندارد و در آینده نیز چنین خواهد بود.

اما مارتین نسریکی، سخنگوی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه اعلام نکرد که آیا این سازمان در گذشته، آنطور که مجله آلمانی اشپیگل گزارش داده، تحت شنود قرار داشته است یا خیر.

نسریکی گفت سازمان ملل متحد درباره گزارش های مرتبط با شکستن کد رمز سیستم ارتباطات سازمان، توسط آژانس امنیت ملی آمریکا، با دولت ایالات متحده تماس گرفته است.

پیشتر هیئتی از پارلمان اتحادیه اروپا برای مذاکره در مورد جاسوسی در آن قاره وارد واشنگتن شد.

این هیئت اعلام کرد به ادعای سازمان امنیت ملی آمریکا که می گوید کشورهای اروپایی در جمع آوری اطلاعات مکالمات تلفنی در اروپا به این سازمان کمک کرده اند، رسیدگی خواهد کرد.

المار بروک، عضو آلمانی پارلمان اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت از دست رفتن اعتماد میان آمریکا و اروپا قابل توجه است و برای سال ها ترمیم نخواهد شد.

سفر هیئت اروپایی به آمریکا، با انتشار گزارش هک کانال های ارتباطاتی مورد استفاده گوگل و یاهو، همزمان شد.

روز چهارشنبه روزنامه واشنگتن پست نوشت سازمان امنیت ملی آمریکا به طور مخفیانه وارد شبکه های ارتباطاتی غول های اینترنت شد که اطلاعات را در سراسر جهان رد و بدل می کند.

واشنگتن پست نوشت که این اطلاعات را از طریق افشاگری های ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی آمریکا، و همچنین از طریق مصاحبه با مسوولان آگاه بدست آورده است.

گزارش واشنگتن پست نوشت سازمان امنیت ملی آمریکا و همکاران بریتانیایی اش پروژه ای را اجرا کردند که با آن توانستند به اطلاعات کابل های فیبر نوری که داده های گوگل و یاهو را در جهان منتقل می کند، دسترسی یابند.

این پروژه ها به سازمان امنیت ملی آمریکا امکان داد که تمامی جریان اطلاعات، از جمله محتوای پیام ها، فایل های ویدیویی و صوتی را کپی کند.

یاهو و گوگل در بیانیه هایی اعلام کردند که اجازه ورود به خطوط ارتباطاتی خود را نداده اند.

ژنرال کیث الکساندر، رئیس سازمان امنیت ملی آمریکا گفته است که این سازمان به سرورهای گوگل و یاهو وارد نمی شود و فقط با حکم دادگاه به اطلاعات آنها دست پیدا می کند.

کیث الکساندر با دفاع از سازمان خود، بارها گفته است همه کشورها از یکدیگر جاسوسی می کنند و کشورهای متحد باید درباره روابط کاری جدیدی با هم مذاکره کنند.
XS
SM
MD
LG