لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

مرکل: جاسوسی در مورد متحدان قابل قبول نیست


آنگلا مرکل صدراعظم آلمان می گوید او برای رئیس جمهوری آمریکا روشن ساخته است جاسوسی در مورد متحدان غیر قابل قبول است.

مرکل روزپنجشنبه هنگام ورود به اجلاس رهبران کشورهای عضواتحادیه اروپا در بروکسل گفت او روز چهارشنبه در مکالمه تلفنی با پرزیدنت اوباما یاد آور شده که «جاسوسی علیه دوستان به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.»
مرکل گفت «ما نیاز داریم به متحدان و شریکان خود اعتماد داشته باشیم و این اعتماد اینک باید دوباره برقرارشود.»

این دو رهبر پس از انتشار اتهاماتی گفت وگو کردند که حاکی بود آژانس امنیت ملی آمریکا مکالمات تلفن موبایل صدراعظم آلمان را کنترل می کرده است.

آقای اوباما به خانم مرکل گفت آمریکا چنین نمی کند ومکالمات او را کنترل نخواهد کرد.
بیانیه کاخ سفید حاکی است دو رهبر موافقت کردند همکاری های اطلاعاتی را برای حفاظت از امنیت دو کشور و متحدانشان، و زندگی خصوصی شهروندان گسترش دهند.

روز پنجشنبه وزیر امور خارجه آلمان سفیر آمریکا را برای گفتگو درباره این موضوع احضار کرد. انتظار می رفت دیدار گیدو وستروله با جان امرسون سفیر آمریکا در آلمان بعد از ظهر پنجشنبه صورت گیرد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که رهبران آمریکا و آلمان توافق کردند بر همکاریهای اطلاعاتی خود به منظور حمایت از امنیت دو کشور و متحدان و زندگی خصوصی شهروندانشان بیفزایند.

دولت اوباما در حالی با گزارشهای جدید درباره جاسوسی از متحدانش روبرو شده که تاکنون گزارشهای مربوط به بسیاری از فعالیتهای اطلاعاتی مشابه را رد کرده است. این گزارشها از گزارشهایی درز کرده است که ادوارد اسنودن پیمانکار امنیتی سابق آمریکا - که فعلاً در روسیه زندگی می کند - فاش ساخت.

رئیس جمهوری اوباما دستور داده است در باره چگونگی جمع آوری اطلاعات تحقیقاتی انجام گیرد تا برقراری موازنه ای میان نگرانی های امنیتی با امنیت زندگی خصوصی مسلم شود.

هنگام دیدار باراک اوباما از آلمان در ماه ژوئن گذشته، مرگل نگرانی خود را از شنودهای الکترونیک ابراز داشت و خواهان پاسخ از سوی دولت آمریکا و حفاظت از اطلاعات مربوط به اروپاییان شد. .

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه نیز خواهان آن شده است این موضوع در اجتماع سران اتحادیه که پنجشنبه در بروکسل آغاز شده، مطرح و در برنامه دراز مدت اتحادیه اروپا گنجانده شود.

جیمز کِلَپر مدیر اطلاعات آمریکا روز سه شنبه بیانیه ای صادر کرد که در آن آمده گردآوری اطلاعات توسط ایالات متحده آمریکا به صورتی است که «در همه کشورها» - به منظور مقابله با تروریسم و دیگر تهدیدها - انجام می شود.
XS
SM
MD
LG