لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۳

مقامات آلمان با مشاور امنیت ملی ملاقات می کنند


قرار است هیاتی از مقامات ارشد آلمان برای بحث درباره گزارش هایی که حاکی است آژانس اطلاعات ملی آمریکا تلفن همراه آنگلا مرکل صدراعظم آلمان را کنترل می کرده است، درکاخ سفید با مشاور امنیت ملی و مشاور ضد تروریسم باراک اوباما ملاقات کند.

مرکل می خواهد آمریکا تا پایان سال با یک توافق «منع جاسوسی» با برلین و پاریس موافقت کند و به آنچه جاسوسی علیه دو نزدیکترین متحد واشنگتن گفته می شود پایان دهد.

سخنگوی مرکل دیدار دو مقام ارشد از دفتر نخست وزیر آلمان را تایید کرد و گفت: «ما در روند تماس های گسترده با شریکان آمریکایی خود در سطوح اطلاعاتی و سیاسی هستیم، و این روند تماس وتحقیق وقت بیشتری خواهد گرفت.»

او در یک کنفرانس خبری گفت «هدف از مذاکرات این است که اساس جدیدی برای اعتماد پی ریزی شود.»

کاخ سفید گزارش کنترل تلفن مرکل را تکذیب نکرد، اما گفت درحال حاضر چنین کاری صورت نمی گیرد.

دراین میان، کمیته آزادی های مدنی اتحادیه اروپا به دیدار از واشنگتن ادامه می دهد و با یک کارشناس اموراروپا درآژانس امنیت ملی ملاقات می کند. آنها قرار است درباره تاثیر ماجرای جاسوسی بر شهروندان اتحادیه اروپا بحث کنند.

مدیر آژانس روز سه شنبه گفت گزارش هایی که حاکی است مکالمات تلفنی میلیون ها شهروند اروپایی را ضبط کرده است تکذیب کرد.

ژنرال کیث آلکساندر، در یک کمیته کنگره گفت آژانس های جاسوسی اروپا این اطلاعات را با آژانس امنیت ملی درمیان گذاشتند. آلکساندر گفت جزییات برای دفاع از نیروهای آمریکا و اروپا در جبهه و شهروندان در داخل استفاده شد.

مدیر آژانس امنیت ملی گفت روزنامه های اروپایی اسنادی را که ادوارد اسنودن پیمانکار سابق از آژانس امنیت ملی آمریکا فاش کرد، بنادرستی تعبیر کردند.

گزارشهایی که حاکی است آژانس سابقه مکالمات تلفنی شهروندان آمریکا را جمع می کرد و مکالمات و ارتباط های ۳۵ رهبر جهان را زیر نظر داشت، میلیون ها آمریکایی از تمام گرایش های سیاسی را خشمگین ساخته است.

اما آلکساندر گفت اقدامات آژانس امنیت ملی در سال های اخیر از 13 توطئه تروریستی در آمریکا و ۲۵ توطئه در اروپا جلوگیری کرد.

جیمز کلپر مدیر آژانس اطلاعات ملی نیز روز سه شنبه در کنگره حضور یافت و گفت اطلاعات جمع آوری شده درباره رهبران خارجی یک روند عادی است و لازم است از سیاست های رهبران خارجی و چگونگی تاثیرگذاری مقاصد آنها بر آمریکا آگاه شد.
وقتی از کلپر سئوال شد آیا متحدان آمریکا نیز در مورد آمریکا جاسوسی کرده اند، جواب داد «یقینا».
XS
SM
MD
LG