لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۱

فابیوس خواهان توضیح آمریکا درباره «شنود» شد


جان کری و لوران فابیوس در وزارت امور خارجه فرانسه. پاریس، سه شنبه، ۲۲ اکتبر ۲۰۱۳.
جان کری و لوران فابیوس در وزارت امور خارجه فرانسه. پاریس، سه شنبه، ۲۲ اکتبر ۲۰۱۳.

آمریکا از ارائه توضیح و انجام مذاکره با کشورهایی که از مواردی چون شنود مکالماتشان نگران باشند، استقبال می کند.

در پی طرح اتهام شنود مکالمات دیپلمات های فرانسه و مکزیک توسط آمریکا که شامل شنود بیش از ۱۷ میلیون مورد مکالمات تلفنی فرانسویان است، و همزمان با حضور جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در پاریس در آستانه نشستی با محور صلح خاورمیانه، لوران فابیوس، همتای فرانسوی وی، از آقای کری در این خصوص توضیح خواست و این اقدام آمریکا را غیرقابل قبول خواند.

کری در پاسخ گفت: «در مورد جزئیات اظهار نظر نمی کنم، چون در خصوص مسائل امنیتی از این دست در عرصه سیاست سخن نمی گوییم. اما در دنیای امروز، بسیاری از کشورها در تلاشند تا شهروندان خود را، و شهروندان کشورهای دیگر جهان را، مصون نگاه دارند و در این راستا، لازم است راهکارهای امنیتی لازم، اعمال شود.»

کری در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد که رئیس جمهوری آمریکا طی نطق اخیرش در مجمع عمومی سازمان ملل به این موضوع اشاره کرده که ایالات متحده در شیوه های تامین امنیت شهروندان و جامعه خود تجدید نظر کرده و در حال بررسی راهبردهای تازه ای در این خصوص است. وزیر امور خارجه آمریکا به این بخش از سخن آقای اوباما نیز اشاره کرد که هدف دولت آمریکا همواره این بوده و هست که توازن لازم را میان تامین امنیت و احترام به حریم شخصی شهروندان برقرار کند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه طی نشست خبری روزانه این وزارتخانه گفت نمی تواند این امر را که دولت این کشور محتوای مکالمات شهروندان کشورهای دیگر را شنود می کند، تایید یا تکذیب کند، اما دولت آمریکا از ارائه توضیح و انجام گفت و گو با کشورهایی که ممکن است در این مورد نگرانی هایی داشته باشند، استقبال می کند.
XS
SM
MD
LG