لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۷

هشدار آمریکا نسبت به استفاده از اسناد اسنودن


روزنامه واشنگتن پست مدعی شده است مقامهای آمریکایی به بعضی از سازمانهای اطلاعاتی جهان اطلاع داده اند که اسناد افشا شده بوسیله ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس اطلاعات ملی آمریکا حاوی جزییات همکاری محرمانه آن سازمانهای اطلاعاتی با واشنگتن است.

بر اساس گزارش واشنگتن پست دهها هزار سندی که اسنودن جمع آوری کرده حاوی اطلاعات حساس و سری درباره کشورهایی مانند ایران، روسیه، و چین است؛ و در پاره ای موارد کشورهایی را دربر می گیرد که به طور علنی با آمریکا متحد نیستند.

واشنگتن پست روند مطلع ساختن پایتخت های جهان درباره خطرهای ناشی از افشای این اسناد را بسیار «ظریف» توصیف کرده زیرا - به گفته این روزنامه - در برخی مواقع دولت همکاری کننده از همکاری خود مطلع نبوده است.

این گزارش در حالی منتشر می شود که گزارشهای مربوط به جاسوسی آمریکا درباره شنود تلفنی ۳۵ تن از رهبران کشورهای مختلف غوغایی در سراسر جهان بهراه انداخته است؛ که تازه ترین آنها مربوط به شنود مکالمات صدراعظم آلمان است، و رهبران کشورهای اروپایی متحداً پشت سر صدراعظم آلمان ایستاده اند و جاسوسی آمریکا از متحدانش را محکوم کرده اند.

روز پنجشنبه جی کارنی سخنگوی کاخ سفید از انکار جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از صدراعظم آلمان سر باز زد.
مرکل گفت او در مکالمه تلفنی چهارشنبه خود با رئیس جمهوری آمریکا روشن ساخته است که «جاسوسی دوستان اصلاً قابل قبول نیست.»

خانم مرکل روز پنجشنبه در اجلاس اتحادیه اروپا در بروکسل خواهان «اعتماد متقابل میان متحدان و شرکا» شد و گفت چنین اعتمادی باید دوباره سازی شود.
سخنان دیگر رهبران اروپایی نیز بازتابی از سخنان صدراعظم آلمان بود.
خوزه مانوئل باروسو رئیس اتحادیه نیز جاسوسی را حرکتی به سوی توتالیتاریسم توصیف کرد.
روز پنجشنبه وزیر امور خارجه آلمان سفیر آمریکا را احضار کرد و از او در این باره توضیح خواست.

دولت اوباما گزارشهای مربوط به بسیاری از فعالیتهای اطلاعاتی را انکار کرده است و می گوید این گزارشها ناشی از اطلاعات محرمانه ای است که توسط ادوارد اسنودن پیمانکار سابق امنیتی آمریکا به خارج درز کرده. اسنودن هم اکنون در روسیه است.

مقامهای کاخ سفید بارها گفته اند جمع آوری اطلاعات توسط ایالات متحده همان گونه است که در بقیه کشورها انجام می شود.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا دستور داده است درباره شیوه جمع آوری اطلاعات در امریکا تحقیقی صورت گیرد تا موازنه ای میان نگرانی های امنیتی با نگرانی شهروندان از افشای زندگی خصوصی شان برقرار گردد.
XS
SM
MD
LG