لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۶

تشدید انتقاد آلمان از شنود مکالمات مرکل


آلمان گروهی از مقامات اطلاعاتی و امنیتی خود را به واشنگتن اعزام می کند تا درباره شنود آمریکا بر موبایل های آلمانی، از جمله موبایل آنگلا مرکل، صدر اعظم این کشور، با مقامات آمریکایی مذاکره کنند.

روزنامه آلمانی بیلدآم سونتاگ، روز یکشنبه به نقل از هانس پیتر فردریک، وزیر کشور این کشور گفت سوظن ها و اخبار مربوط به شنود از سوی آمریکا، موجب بی اعتمادی برلین به واشنگتن شده است.

فردریک همچنین گفته است:‌« اگر آمریکا به ارتباطات موبایلی آلمان ورود کرده باشد، قوانین آلمان را شکسته است. و این نقض غیرقابل قبول حق حاکمیت آلمان است.»

این روزنامه همچنین به نقل از یک مقام آمریکایی از سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) که نامش را فاش نساخته نوشت باراک اوباما در سال ۲۰۱۰ از سوی این سازمان مطلع شد که جاسوسان آمریکایی مکالمات تلفنی خانم مرکل را شنود می کنند.
به گفته منبع این روزنامه، آقای اوباما اجازه ادامه این روند را صادر کرد.

صدراعظم آلمان طی مکالمه تلفنی با آقای اوباما در روز چهارشنبه گذشته درباره شنود تلفنش توسط سازمان امنیت ملی آمریکا انتقاد کرد. دفتر آنگلا مرکل به آقای اوباما گفته است که در صورت وقوع چنین اقدامی، بی اعتمادی عمیقی میان دو طرف پدید آمده است.»
کاخ سفید می گوید موبایل خانم مرکل را شنود نکرده و در آینده هم نخواهد کرد. کاخ سفید صراحتا درباره شنود تلفن صدراعظم آلمان توسط NSA در گذشته اظهار نظری نکرد.

روزنامه بیلد آم سونتاگ گفت سازمان امنیت ملی آمریکا احتمالا خطوط موبایلی را شنود کرده که خانم مرکل از آن برای امور حزب اتحادیه دمکرات مسیحی استفاده می کند و همچنین خط موبایلی که در اواسط سال جاری میلادی شروع به استفاده کرده است.

به گفته این روزنامه تنها خط تلفن زمینی دفتر خانم مرکل از شنود سازمان امنیت ملی آمریکا در امان مانده است.

دیروز شنبه (۲۶ اکتبر) هفته نامه آلمانی دراشپیگل گفت سازمان امنیت ملی آمریکا از سال ۲۰۰۲، و زمانی که خانم مرکل رهبر اپوزیسیون آلمان بود موبایل او را تحت کنترل داشته. آنگلا مرکل در سال ۲۰۰۵ صدراعظم شد.

ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی آمریکا چند ماه پیس اسناد فوق محرمانه ای را فاش کرد که از شنود این سازمان بر فعالیت های اینترنتی و مکالمات تلفنی شهروندان آمریکایی و رهبران جهان پرده برداشت.

آلمان و برزیل برای تدوین پیش نویس قطعنامه ای تلاش می کنند که امنیت مکالمات الکترونیک را تضمین کند. دیپلمات های سازمان ملل متحد می گویند این قطعنامه خواستار گسترش میثاق بین المللی بر حقوق سیاسی و شهروندی برای فعالیت های اینترنتی است اما به ایالات متحده آمریکا اشاره ای نخواهد داشت.
XS
SM
MD
LG