لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

افشای عملیات شنود کانادا در سفارتخانه های خارجی


در شرایطی که هر روز اخبار جدیدی در مورد تصمیم نهادهای امنیتی اطلاعاتی ایالات متحده برای شنود مکالمات رهبران و مقامات کشورهای خارجی منتشر می شوند، گزارش های رسانه های کانادا از نقش دولتمردان اتاوا در تسهیل این عملیات برای مقامات آمریکایی در خارج از کشور حکایت می کنند.

روزنامه گلوب اند میل گزارش داده است کانادا از بعضی از سفارت خانه های خود در خارج از کشور استفاده می کرده که با عملیات شنود الکترونیکی ایالات متحده شباهت داشته است.

مجله اشپیگل هفته جاری از انتشار یکی از اسناد «سازمان امنیت ملی» ایالات متحده در مورد برنامه سیگنال های اطلاعات امنیتی خبر داد که عملیاتی با اسم رمز «Stateroom» داشت. این سند راهنمای برنامه ای بوده که ادوارد اسنودن، پیمانکار «سازمان امنیت ملی» آمریکا به آن دسترسی داشته است.

در این اسناد آمده است که کانادا از سفارتخانه های خود در کشورهای خارجی استفاده می کرده تا اطلاعات امنیتی و حساس را در اختیار نهادهای اطلاعاتی امنیتی آمریکا قرار دهد. در این مدارک اطلاعاتی در مورد کشورهایی که این سفارتخانه ها در آن ها عملیات شنود انجام می دادند، منتشر نشده اما تاکید شده که معمولاً تجهیزات شنود در مکانی روی سقف و یا سایر نقاط ساختمان های این مراکز دیپلماتیک مخفی می شوند. در بخشی از این اسناد آمده است «ماموریت واقعی این عملیات برای کارمندان دیپلماتیک سفارت ها آشکار نشده بوده است».

منتقدان سیاست های دولت محافظه کار کانادا در اتاوا اخیراً تاکید کردند که مقامات کشور عموم مردم کانادا و حتی بسیاری از سیاستمداران را از عملکرد دقیق و روشن «سازمان ارتباط امنیتی کانادا» مطلع نمی کنند.

گلوب اند میل نوشته است اسنادی که به تازگی در این زمینه به بیرون درز کرده اند از مشارکت نزدیکی اطلاعاتی حکایت می کنند که بین نهادهای موسوم به «پنج چشم» وجود دارد. این ائتلاف نهادهای بین کشورهای انگلیسی زبانی همچون کانادا، ایالات متحده، استرالیا و بریتانیا برقرار شده است که توافق کرده اند اطلاعات امنیتی همه کشورها را با هم تبادل کنند اما در مورد هم جاسوسی نکنند.
XS
SM
MD
LG