لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

دور جدید مذاکرات سوریه با حضور وزیران خارجه آمریکا، روسیه، ایران، عربستان و ترکیه


عکسی از آخرین نشست وزرای خارجه کشورهای درگیر در مذاکرات حل بحران سوریه در نیویورک در ماه گذشته.
عکسی از آخرین نشست وزرای خارجه کشورهای درگیر در مذاکرات حل بحران سوریه در نیویورک در ماه گذشته.

دور جدیدی از مذاکرات دیپلماتیک ایالات متحده و روسیه با یافتن راهی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه، قرار است به زودی با حضور برخی قدرت های منطقه ای در سوئیس برگزار شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه ۲۱ مهر گزارش داد که استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز به نشست روز شنبه در لوزان دعوت شده است.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه پیشتر در روز چهارشنبه اعلام کرده بود که به زودی با جان کری همتای آمریکایی خود دیدار و در مورد بحران سوریه گفتگو خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر چهارشنبه بدون اعلام نام دقیق کشورهای دعوت شده در این نشست، گفت دیدار چندجانبه ای که گزارش شده سرگئی لاوروف نیز در آن حضور دارد، به دعوت جان کری برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز در این گفتگوها وزیران خارجه ترکیه، قطر، عربستان سعودی و ایران نیز حضور خواهند داشت. اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بدون نام بردن از این کشورها تنها گفت که «بیشتر کشورهایی که دعوت شده اند» دعوت جان کری را پذیرفته اند.

دیدار وزیران خارجه آمریکا و روسیه از این جهت اهمیت دارد که از ۱۲ مهر ماه به دلیل اختلاف آمریکا و روسیه درباره درگیری های نظامی در شهر حلب سوریه، این دو کشور تماس و همکاری خود در مورد بحران سوریه را قطع کردند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این زمینه به خبرنگاران گفت، در زمانی که گفتگوهای مستقیم میان آمریکا و روسیه در مورد سوریه قطع شد، اعلام کرده بودیم گفتگوها با روسیه در شکل چند جانبه ادامه خواهد داشت تا درگیری ها در سویه پایان یابد و کمک های انسانی ارسال شود.

آمریکا می گوید روسیه با همراهی ارتش اسد، به جای مبارزه با پیکارچویان داعش، مخالفان دولت بشار اسد در سوریه را می کشد. روسیه و دیگر متحد سوریه یعنی ایران، می گویند آمریکا آتش بس موقت حلب را که دو هفته پیش به دست آمد نقض کرده اند.

جان کربی گفت وزیر خارجه آمریکا انتظار دارد حضور دیگران در این نشست با نیت واقعی پایان دادن به درگیری ها در سوریه باشد. او جزئیات روشنی از این که آیا جان کری با پیشنهادات جدیدی راهی لوزان می شود یا خیر ارائه نداد، اما به صحبت های لاوروف اشاره کرد که تمایلش را برای پایان دادن به درگیری ها در سوریه از طریق یک شبکه خبری اعلام کرده است.

بنا بر اعلام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت آقای کری بعد از سفر کانادا در ۱۵ اکتبر راهی لوزان در سوئیس می شود و با همتایان مهم خود دیدار و گفتگو می کند و سپس راهی بریتانیا می شود و در آنجا نیز در مورد سوریه گفتگو خواهد کرد.

وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه به سی ان ان گفت هدف از این مذاکرات، برداشتن گام‌های تازه به منظور یافتن راه‌ حلی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه است که ششمین سال خود را سپری می کند.

در روزهای اخیر تلاش دیپلماتیکی از سوی فرانسه برای نزدیکی آمریکا و روسیه آغاز شد، اما با وتو هفته گذشته روسیه، این تلاش ها ناکام ماند. روسیه طرح پیشنهادی فرانسه و اسپانیا برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع در حلب را وتو کرد. قطعنامه پیشنهادی روسیه بعد ارایه شد اما رای لازم کسب نکرد.

شرق حلب که از بزرگترین شهرهای سوریه است، در اختیار مخالفان اسد است، اما از چند ماه پیش توسط ارتش اسد و حمایت روسیه به آنها حمله می شود. بیش از ۲۵۰ هزار نفر از غیرنظامیان در حلب با کمبود شدید آب، غذا و دارو مواجه هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG