لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۹

روسیه طرح فرانسه را وتو کرد،‌ طرح روس‌ها رای نیاورد؛ بمباران حلب سوریه ادامه دارد


ویتالی چورکین (راست) نماینده روسیه و بشار جعفری نماینده سوریه در سازمان ملل
ویتالی چورکین (راست) نماینده روسیه و بشار جعفری نماینده سوریه در سازمان ملل

در حالیکه بمباران در شهر حلب در سوریه ادامه دارد، به نوشته شبکه خبری سی‌بی‌اس،‌ شورای امنیت سازمان ملل در یک «شکست شرم‌آور» نتوانست به یک قطعنامه در این باره برسد. روسیه قطعنامه پیشنهادی فرانسه را رد کرد و طرح خود روسیه نیز آرای لازم را کسب نکرد تا همچنان راه حل دیپلماتیکی برای حل بحران سوریه وجود نداشته باشد.

روز شنبه ابتدا قطعنامه پیشنهادی فرانسه و اسپانیا در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح شد که روسیه آن را وتو کرد. در روزی که چین و آنگولا غائب بودند، به قطعنامه پیشنهادی ۱۱ رای مثبت داده شد اما ونزوئلا و روسیه به آن رای منفی دادند و چون روسیه یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت است، رای منفی آن وتوی قطعنامه لحاظ می شود.

فرانسه و اسپانیا در قطعنامه پیشنهادی خود از بان کی مون دبیرکل سازمان ملل خواسته بودند گزینه هایی را برای یک ساز و کار نظارتی این نهاد بر آتش بس ارائه دهد و در آن یادآور شدند در صورت عدم تعهد هر یک از طرف های دخلی در جنگ داخلی سوریه، «قدمهای بیشتری برداشته شود.»

با وتوی روز شنبه، این پنجمین بار است که از زمان جنگ داخلی در سوریه، روسیه از این حق استفاده می کند. روسیه حامی بشار اسد است و هر قطعنامه ای که منافع او را به خطر بیاندازد توسط روسیه وتو شده است.

وتو در مقابل وتو

وتوی روسیه با اعتراض برخی مقام های غربی روبرو شد. پیشتر وزیر خارجه فرانسه گفته بود هر کشوری که با قطعنامه پیشنهادی مخالفت کند شریک ارتکاب به جنایات جنگی تلقی می شود.

ساعتی بعد از وتوی قطعنامه پیشنهادی فرانسه و اسپانیا، روسیه قطعنامه پیشنهادی خود را ارائه داد اما اینبار فرانسه طرح پیشنهادی روسیه را وتو کرد.

مسکو در طرح خود پیش نویس فرانسه و اسپانیا را تغییر داد از جمله پیشنهاد این دو کشور برای پایان حملات هوایی به حلب را حذف کرد. طرح روسیه حتی نتوانست ۹ رای لازم را برای تایید کسب کند و به همین دلیل چهار عضو دیگر دائم شورای امنیت از حق وتوی خود استفاده نکردند.

ناتوانی شورای امنیت برای حل اختلافات موجود در حالی است که بمباران شهر حلب ادامه دارد. روسیه که از یکسال پیش به حمایت از دولت اسد به داعش و مخالفان اسد حمله می کند، در هفته های اخیر شرق حلب را مورد حملات هوایی قرار داده است.

قبل از رای گیری برای پیشنویس روسیه، نماینده بریتانیا در شورای امنیت گفت امروز روز بدی برای روسیه است اما روز فاجعه باری برای مردم حلب است که هنوز پایانی برای جنگ در آن نیست.

نیروهای بشار اسد با حمایت روسیه و ایران برای در دست گرفتن شرق حلب مبارزه می کند.

به گفته رویترز گرفتن نیمه بزرگتری از حلب که در اختیار شورشیان است و بیش از ۲۵۰ هزار نفر در آن گرفتار شده اند، بزرگترین پیروزی برای اسد در جنگ پنج ساله اخیر خواهد بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

شرق حلب در اوایل ژوئیه پس از آن که جاده اصلی منتهی به آن توسط نیروهای دولت سوریه تصرف شد، تحت محاصره درآمد.

تلاش های بین المللی برای استقرار آتش بس و دسترسی امدادگران سازمان ملل متحل به این شهر شکست خورده است هرچند دیگر گروه های امدادی کمک های محدودی را به آن رسانده اند.

پیش از این استفان دی‌میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، درباره تکرار فاجعه‌ای مشابه رواندا یا سربرنیتسا در شهر حلب هشدار داده بود.

XS
SM
MD
LG