لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۷

فرانسه خواستار مذاکره درباره سوریه شد؛ پوتین سفر خود به پاریس را لغو کرد


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه یک سفر از پیش برنامه ریزی شده خود به فرانسه را لغو کرد. اقدام پوتین پس از آن صورت می گیرد که فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه اصرار کرده بود که گفتگوی دو طرف صرفا در مورد سوریه باشد.

پوتین قرار بود ۱۹ اکتبر (هشت روز دیگر) راهی پاریس شود و طی این سفر شاهد افتتاح فعالیت یک کلیسای ارتدکس باشد.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه روز سه شنبه گفت پوتین دیدار هفته آینده خود با او را لغو کرده است. به گفته اولاند پس از اینکه او به پوتین گفت در مراسم افتتاحیه کلیسای جدید ارتدکس روسیه شرکت نخواهد کرد و تنها مایل به گفتگو در مورد سوریه است، پوتین سفر خود را لغو کرد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین نیز روز سه شنبه گفت پوتین آماده دیدار و گفتگو با اولاند در زمانی مناسب برای رئیس جمهوری فرانسه است. اولاند روز سه شنبه گفت او برای گفتگو آماده است در صورتی که به پیشبرد صلح کمک کند.

روز دوشنبه، ژان مارک آرو، وزیر امورخارجه فرانسه گفت روسیه ممکن است به خاطر عملیات بمباران هوایی شهر حلب در شمال سوریه با اتهامات جنایات جنگی روبرو شود.

او به رادیو اینتر فرانسه گفت حملات هوایی جرائم جنگی است و شامل همه کسانی می شود که برای اتفاقاتی که در حلب می افتد، دست دارند از جمله رهبران روسیه.

وزیر خارجه فرانسه گفت کشورش با آنچه روسیه در سوریه انجام می دهد، بمباران حلب، موافق نیست. او گفت فرانسه به حفظ جان جمعیت حلب متعهد است و با دیوان بین المللی کیفری برای اینکه ببیند چگونه تحقیات را در این باره آغاز کند، مشورت خواهد کرد.

روسیه بارها حمله به غیرنظامیان سوریه را تکذیب کرده است و می گوید در حمایت از دولت بشار اسد، گروه‌های تروریستی را هدف قرار می دهد.

روز شنبه گذشته روسیه پیش نویس طرح فرانسه و اسپانیا را که در شورای امنیت سازمان ملل متحد با هدف پایان دادن به بمباران‌ها در سوریه ارائه شده بود، وتو کرد.

XS
SM
MD
LG