لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۲

تصمیم‌گیری شورای امنیت سازمان ملل درباره قطعنامه های فرانسه و روسیه


شورای امنیت سازمان ملل روز شنبه بر سر دو قطعنامه متضاد که از سوی روسیه و فرانسه پیشنهاد شده رای گیری می کند.

شورای امنیت در حالی روز شنبه ۱۷ مهرماه، بر سر دو قطعنامه ارائه شده از سوی روسیه و فرانسه رای گیری خواهد کرد که رژیم سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه به بمباران شهر حلب و مناطق دیگر در آن کشور ادامه می دهد.

رای گیری اول بر سر قطعنامه پیشنهادی فرانسه خواهد بود و پس از آن بر سر قطعنامه پیشنهادی روسیه رای گیری می شود. انتظار می رود وتوی هر دو قطعنامه، تنش بین مسکو و جامعه جهانی بر سر سوریه را به دنبال داشته باشد.

روسیه و کشورهای اروپایی دو قطعنامه جداگانه درباره سوریه را در شورای امنیت به رای می‌گذارند

به گزارش اسوشیتدپرس، از هم پاشیدگی تلاش های دیپلماتیک آمریکا با روسیه برای برقراری آتش بس در سوریه، دولت آمریکا را با چشم انداز نام معینی روبرو کرده است، و به رغم تشدید خشونت ها در سوریه، پرزیدنت اوباما احتمالا تا پایان دوره ریاست جمهوری خود دست به اقداماتی خطرناک در سوریه نخواهد زد.

اسوشیتدپرس به نقل از مقام های ارشد آمریکا که نخواستند نامشان علنی شود گفت حملات هوایی محدود، تحریم ها، تامین سلاح های بیشتر برای شبه نظامیان، و گفتگوهای چند جانبه، گزینه هایی هستند که پرزیدنت اوباما در دست دارد، اما هیچکدام از این گزینه ها توانایی مهار خشونت در سوریه در کوتاه مدت را ندارد.

در خبری دیگر به نقل از دیدبان حقوق بشر سوریه، پیکارجویان داعش روز شنبه چند روستا در نزدیکی مرز ترکیه را از کنترل شبه نظامیان تحت حمایت ترکیه خارج کردند. دیدبان حقوق بشر سوریه در خبر دیگری مربوط به جبهه های جنگ در سوریه گفت رژیم اسد و متحدانش روز شنبه چند شهر و روستا در استان حما را از شبه نظامیان پس گرفته اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG