لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۵

فرانسه: پرونده روسیه در سوریه را به دادگاه جنایات جنگی می‌برد


وزیر خارجه فرانسه گفت پاریس قصد دارد پیشنهاد خود برای انجام تحقیق درباره جنایات جنگی روسیه و سوریه در حلب را به دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات ببرد.

مقامات سازمان ملل متحد و قدرت های جهان در روزهای اخیر درباره حمله هوایی به بیمارستان ها، کاروان کمک های انساندوستانه و دیگر اهداف غیرنظامی در مناطق تحت کنترل شورشیان در شمال سوریه از جمله در شرق حلب ابراز خشم و ناخرسندی کرده اند.

ژان مارک آیرو وزیر خارجه فرانسه به رادیو فرانس اینتر گفت: «چه کسی بمباران را انجام داده؟ هم سوریه و روس ها دارای سلاح های پیشرفته سنگرشکنی هستند که به آنان امکان می دهد پناهگاه هایی که مردم در آن پناه گرفته اند را در هم شکند.»

«آیرو» هفته گذشته قبل از رای گیری شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره دو قطعنامه پیشنهادی برای اجرای آتش بس در شهر محاصره شده حلب از مسکو و واشنگتن دیدار کرد.

روز شنبه قطعنامه پیشنهادی فرانسه و اسپانیا در شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط روسیه وتو شد. فرانسه و اسپانیا در قطعنامه پیشنهادی خود از بان کی مون دبیرکل سازمان ملل خواسته بودند گزینه هایی را برای یک ساز و کار نظارتی این نهاد بر آتش بس ارائه دهد.

روسیه حامی بشار اسد است و هر قطعنامه ای که منافع او را به خطر بیاندازد توسط روسیه وتو شده است.

ساعتی بعد از وتوی قطعنامه پیشنهادی فرانسه و اسپانیا، روسیه قطعنامه پیشنهادی خود را ارائه داد که این طرح حتی رای لازم را کسب نکرد.

مسکو در طرح خود پیش نویس فرانسه و اسپانیا را تغییر داد از جمله پیشنهاد این دو کشور برای پایان حملات هوایی به حلب را حذف کرد.

در زمان دیدار آیرو از واشنگتن، جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت: «روسیه و رژیم سوریه بیش از یک توضیح درباره دلیل بمباران بیمارستان ها و مراکز پزشکی و زنان و کودکان به جهان بدهکارند. این ها اقداماتی است که مستلزم یک تحقیق صحیح درباره ارتکاب جنایات جنگی است.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر و کمی قبل از آن که آمریکا همکاری خود با روسیه در سوریه را متوقف کند، بمباران دو بیمارستان در حلب را جنایت جنگ خوانده بود.

روسیه از دولت سوریه در حمله علیه گروه های شورشی حمایت می کند. آمریکا و برخی قدرت هی خاورمیانه از بخشی از گروه های شورشی مخالف اسد در سوریه حمایت می کنند.

فرانسه بخشی از ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در مبارزه با داعش در عراق و سوریه است. روز دوشنبه ژان مارک آیرو همچنین گفت حمایت از رژیم سوریه به معنای حمایت با واسطه از تروریسم است.

او خطاب به روسیه گفت در مبارزه با تروریسم نمی تواند از بشار اسد حمایت کند چرا که او مدافع افراط گرایی است. آیرو گفت: «گروه های مخالف اسد تندروتر شده و به آغوش جهادگران افتاده اند.»

XS
SM
MD
LG