لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۲

جشنواره فیلم ترایبکا با مستندی درباره جنیفر لوپز افتتاح شد


تصویر منتشر شده توسط نتفلیکس از جنیفر لوپز در مستند «هف‌تایم»
تصویر منتشر شده توسط نتفلیکس از جنیفر لوپز در مستند «هف‌تایم»

بیست‌ویکمین دوره‌ جشنواره‌ «تِرایبِکا» چهارشنبه‌‌شب برای نخستین بار بعد از تعطیلی‌های کرونائی، به‌طور حضوری افتتاح شد و با فیلمی درباره جنیفر لوپز، ستاره‌ محبوب پاپ، کار خود را آغاز کرد.

در مصاحبه‌ مطبوعاتی پیش از آغاز جشنواره، رابرت دونیرو گفت برای نشان دادن حمایت جشنواره‌ ترایبکا از قربانیان جنگ روسیه در اوکراین، امیدوار بود پیام افتتاحیه‌ جشنواره ترایبکا چند جمله‌ای از رئیس جمهوری‌ اوکراین ولودیمیر زلنسکی، باشد.

رابرت دنیرو در کنار شریک تهیه‌کننده‌اش، خانم جین روزنتال، پیش از آغاز جشنواره‌ای که مشترکا بنیان گذاشته‌اند - ۸ ژوئن ۲۰۲۲
رابرت دنیرو در کنار شریک تهیه‌کننده‌اش، خانم جین روزنتال، پیش از آغاز جشنواره‌ای که مشترکا بنیان گذاشته‌اند - ۸ ژوئن ۲۰۲۲

اما آغازگر جشنواره، مستند نتفلیکس ‌از کارگردان «آماندا میچلی» درباره ستاره‌‌ پاپ جنیفر لوپز بود که برای نخستین بار، از اینکه دو سال پیش مجبور شده بود کنسرت عظیم و مهم در بین دو‌نیمه سوپربال، مسابقه‌ نهائی لیگ ملی فوتبال آمریکا را با شکیرا، ستاره لاتینی‌ دیگر موسیقی‌ پاپ، شریک شود، گله می‌کند و آن را بی‌احترامی‌ به مقام خود و میلیون‌ها هوادار خود می‌داند.

مستند، از زبان مدیر برنامه و نزدیکان دیگر خانم لوپز، از جمله نامزد او، ستاره‌ سینما، بن افلک، لیگ فوتبال آمریکا را به تبعیض قومیتی و جنسیتی متهم می‌کند که یک زن ستاره‌ لاتینی‌ را برای شو بین دونیمه خود، کافی ندانسته است.

جنیفر لوپز، ستاره‌ ۵۲ ساله، شب گذشته در پیراهن بلندی از مخمل سیاهرنگ و پارچه‌ بدن‌نما، از طراح آمریکائی تام فورد به مراسم افتتاح جشنواره رفته بود.

خانم لوپز گفت: «چیزی که یاد گرفتم این بود که موضوع، من نبودم، بلکه موضوع، آن لحظه بود و آنچه می‌توانستم به آن عرضه کنم... اینکه چطور می‌توانم از استعدادهائی که دارم، برای انجام کاری شگفت‌انگیز برای دیگران، استفاده کنم.»

هر چند خانم لوپز نتوانست از نصف کردن مدت اجرای خود در کنسرت دو‌نیمه سوپربال جلوگیری کند، اما زیربار درخواست مقامات لیگ فوتبال نرفت که خواهان حذف دکور کودکان در قفس بودند، که خانم لوپز آن را به نشانه‌ اعتراض به سیاست مهاجرتی‌ دولت دونالد ترامپ، روی صحنه آورده بود. بخش مهمی از مستند هف‌تایم، به سوپربال اختصاص دارد، اما در کل، نگاهی است به تلاش خستگی‌ناپذیر جنیفر لوپز.

جنیفر لوپز در جشنواره فیلم ترای‌بکا - ۷ ژوئن ۲۰۲۲
جنیفر لوپز در جشنواره فیلم ترای‌بکا - ۷ ژوئن ۲۰۲۲

آماندا میچلی می‌گوید نخستین دیدارش با خانم لوپز برایش حیرت انگیز بود چون به جای یک ستاره شکوهمند و پرافاده‌ پاپ، او را زنی ورزشکار دید که لحظه‌ای از کار و تمرین و خودسازی، باز نمی‌ایستد.

منتقد نشریه‌ تخصصی ایندی‌وایر حیرت کرده که ستاره‌ای جهانی با استعداد برجسته در موسیقی و رقص و بازیگری سینما، در مقام والای جنیفر لوپز، از تلاش برای دیده‌شدن، شنیده‌شدن و جدی‌گرفته‌شدن، حکایت می‌کند، و اینکه خانم لوپز عمیقا احساس می‌کند باید خود را ثابت کند و دلنگرانی‌های او به درام واقعی تبدیل می‌شود.

در جشنواره‌ امسال نیکی کریمی، بازیگر و کارگردان ایرانی، در هیات داوران فیلم‌های داستانی بین‌المللی عضویت دارد؛ ضمن انکه قرار است فیلم جدیدش «آتابای» در سینماهای‌ نیویورک و لس‌آنجلس به نمایش گذشاته شود.

XS
SM
MD
LG