لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۱

به دنبال تهاجم نظامی روسیه، لیگ برتر فوتبال اوکراین به پایان رسید


تیم ملی فوتبال اوکراین-آرشیو
تیم ملی فوتبال اوکراین-آرشیو

به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، مسابقات لیگ برتر فوتبال این کشور که برای مدتی به تعویق افتاده بود، بصورت رسمی و بدون اعلام قهرمان به پایان رسید.

فدراسیون فوتبال اوکراین در جلسه مجازی که سه شنبه با نمایندگان باشگاه‌های لیگ برتر این کشور ترتیب داد، گفت که امکان ادامه مسابقات وجود ندارد و پایان فصل را اعلام کرد.

به این‌ ترتیب جدول رده‌بندی لیگ برتر فوتبال اوکراین براساس جایگاه تیم‌ها در ۲۴ فوریه یعنی هنگام حمله روسیه و توقف بازی‌ها، نهایی می‌شود.

براساس این رده‌بندی، باشگاه‌های «شاختار دونتسک» و «دیناموکیف» که در رتبه‌های اول و دوم قرار دارند، به احتمال زیاد نمایندگان اوکراین در لیگ قهرمانان اروپا خواهند بود.

فدراسیون فوتبال اوکراین اعلام کرده است که به دلیل شرایط غیرعادی که منجر به پایان مسابقات شد، لیگ برتر در این فصل قهرمانی نخواهد داشت.

به‌رغم وضعیت جنگی حاکم بر اوکراین اگر تیم‌های این کشور بتوانند در مسابقات اروپایی حاضر شوند قاعدتا تیم‌های اول و دوم جدول، راهی لیگ قهرمانان اروپا می‌شوند. این به شرطی است که اتحادیه فوتبال این کشور نیز این گزینش را تأیید کند.

اوکراین تا اوایل ماه ژوئن (خرداد) برای معرفی نمایندگان خود به یوفا فرصت دارد.

شاختار دونتسک
شاختار دونتسک

تا پیش از تهاجم نظامی روسیه، قهرمان لیگ اوکراین برای رسیدن به مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا باید ابتدا در ماه اوت در مرحله انتخابی حذفی شرکت می‌کرد.

با این حال یکی از سناریوهای احتمالی این است که تیم شاختار دونتسک جایگزین زنیت سنت‌ پترزبورگ، نماینده روسیه در مرحله گروهی شود و دیناموکیف در مرحله انتخابی حذفی شرکت کند.

پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، یوفا تمامی تیم‌های روسی را از شرکت در مسابقات خود محروم کرد و مشخص نیست که این تحریم‌ ورزشی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

در شرایط کنونی لیگ برتر فوتبال اسکاتلند از نظر رتبه‌بندی یوفا، قادر به دریافت سهمیه مستقیم برای شرکت در رقابتهای لیگ قهرمانان اروپا است.

از ۱۶ تیم لیگ برتر فوتبال اوکراین، اف‌سی‌ ماریوپول، نماینده شهر ماریوپول شرایط سختی دارد و تحت اشغال روسیه است.

ماریوپول
ماریوپول

در هفته‌های اخیر، دو تیم بزرگ اوکراینی یعنی شاختار دونتسک و دیناموکیف در حال برگزاری بازی‌های دوستانه خیریه در کشورهای مختلف هستند که عواید حاصل از آن صرف کمک به جنگ‌زدگان این کشور می‌شود.

تیم ملی فوتبال اوکراین که احتمال دارد یکی از رقبای ایران در جام جهانی قطر باشد، بزودی در مرحله انتخابی به مصاف اسکاتلند می‌رود و در صورت پیروزی باید با ولز بازی کند.

XS
SM
MD
LG