لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۱

بیمارستان اصلی غزه در خاموشی؛ صلیب سرخ: سیستم بهداشتی به نقطه‌ای بی‌بازگشت رسیده است


صلیب سرخ روز شنبه ۲۰ آبان، اعلام کرد که سیستم بهداشتی در نوار غزه «فرو پاشیده» و سیستم مراقبت‌های بهداشتی در این منطقه «به نقطه‌ای بی‌بازگشت رسیده و جان هزاران زخمی، بیمار و آواره در خطر است.

صلیب سرخ خواستار حفاظت فوری از تمامی غیرنظامیان، از جمله کارکنان خدمات بشردوستانه و پزشکی در غزه شد.

بر اساس این گزارش، شفا، بیمارستان اصلی غزه، با قطع برق و نبود اکسیژن روبرو شده که به گفته مدیر این بیمارستان و وزارت بهداشت تحت کنترل حماس، منجر به مرگ یک نوزاد و تعدادی دیگر از بیماران شده است.

روز جمعه، نوزدهم آبان، ویدئوهایی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد‌ بیمارستان شفا در غزه مورد حمله راکتی قرار گرفته است.

ارتش اسرائیل در واکنش به انفجار بیمارستان شفا در غزه، هرگونه دخالت در این انفجار را رد و اعلام کرد که یک پرتابه ناقص شلیک شده از سوی «گروه‌های تروریستی فلسطینی» عامل این حادثه بوده است.

سازمان پزشکان بدون مرز نیز روز شنبه در بیانیه‌ای گفت که بیمارستان شفا چندین بار مورد حمله قرار گرفته است؛ از جمله در بخش‌های زایمان و مراجعان سرپایی، که منجر به کشته و زخمی شدن چند تن شد.

بر اساس این گزارش، بدون دسترسی به سوخت برای راه‌اندازی موتورهای برق، بیمارستان شفا در تاریکی فرو رفته و دستگاه‌های پزشکی آن از کار افتاده است.

در هفته‌های گذشته، بیمارستان شفا به موتورهای برق و ذخایر سوخت متکی بود که اکنون تمام شده است.

سازمان بهداشت جهانی روز جمعه، نوزدهم آبان اعلام کرد در نوار غزه، ۲۰ بیمارستان از ۳۶ بیمارستان منطقه فعالیت نمی‌کنند.

تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت، گفت سازمان ملل متحد بیش از ۲۵۰ حمله به مراکز درمانی در غزه و کرانه باختری از جمله به بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، آمبولانس‌ها و بیماران را مورد راستی‌آزمایی قرار داده است.

او گفت: «وضعیت میدانی قابل توصیف نیست. راهروهای بیمارستان مملو از مجروحان، بیماران و افراد در حال مرگ است. سردخانه‌ها پر شده است. جراحی بدون بیهوشی انجام می‌شود و ده‌ها هزار آواره در بیمارستان‌ها پناه گرفته‌اند.»

نیویورک تایمز در گفتگو با چند تن از کارکنان پزشکی گزارش داد که کمبود نیرو، جراحان را وادار کرده است تا با چراغ قوه عمل کنند. ذخایر غذا، آب و دارو نیز بسیار کم شده است و به گفته کارکنان بهداشتی، برخی از جراحی‌ها از جمله قطع عضو و عمل‌های مغزی بدون بیهوشی انجام می‌شود.

به گزارش نیویورک‌تایمز، در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان شفا، پس از خاموشی دستگاه‌های تنفس مصنوعی، کارکنان پزشکی ساعات زیادی مشغول دادن تنفس مصنوعی با دست برای برخی از بیماران بودند.

ارتش اسرائیل می‌گوید حماس از این بیمارستان به عنوان پوششی برای عملیات خود استفاده می‌کند، سنگرهایی را زیر مجتمع بیمارستان ایجاد کرده است و از غیرنظامیانی که در آنجا پناه گرفته‌اند، به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند. حماس و کارکنان بیمارستان شفا این اتهام را رد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG