لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

ارتش اسرائیل از دو جناح به شهر اصلی شمال غزه حمله کرد


حملات اسرائیل به نوار غزه در واکنش به حملات تروریستی حماس به اسرائیل
حملات اسرائیل به نوار غزه در واکنش به حملات تروریستی حماس به اسرائیل

سربازان و تانک‌های اسرائیلی روز دوشنبه، ۸ آبان، سه روز پس از آغاز مرحله دوم در جنگ با حماس، از دو جناح به شهر اصلی شمالی غزه حمله کردند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که طی چند روز گذشته و همزمان با گسترش عملیات زمینی در نوار غزه، بیش از ۶۰۰ موضع حماس را هدف قرار داده است.

شبه‌نظامیان حماس مورد حمایت جمهوری اسلامی گفتند که حرکت تانک‌های اسرائیلی را از سمت شرق دفع کرده‌اند.

گروه شبه نظامی جهاد اسلامی که در کنار حماس می‌جنگد، در بیانیه‌ای گفت به جنگ ادامه می‌دهد زیرا اکنون زمان آتش‌بس نیست.

حماس با مشارکت جهاد اسلامی روز ۱۵ مهر با حملات موشکی و هجوم به اسرائیل دستکم ۱۴۰۰ نفر را کشت و بیش از ۲۰۰ نفر را گروگان گرفت.

ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، استرالیا، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها جهاد اسلامی و حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

ارتش اسرائیل در حملات روز دوشنبه از کشتن چهار عامل کلیدی حماس و ده‌ها تروریست خبر داد.

در بیانیه ارتش اسرائیل آمده است: «نیروهای ارتش اسرائیل ده‌ها تروریست را که در ساختمان‌ها و تونل‌ها سنگر گرفته بودند و تلاش کردند به سربازان ما حمله کنند، کشتند.»

رویترز به نقل از ساکنان گفت که جاده ساحلی در سمت غرب چندین بار از هوا و دریا هدف قرار گرفت.

حماس گفت که حملات هوایی روز دوشنبه در نزدیکی سه بیمارستان بزرگ در شهر غزه انجام شد. دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل گفت که نزدیک به ۱۲۰ هزار غیرنظامی در کنار بیماران و پزشکان در بیمارستان‌های شمال پناه گرفته‌اند.

اسرائیل می‌گوید که حماس مراکز فرماندهی و تسلیحاتی خود را در نزدیکی بیمارستان‌ها مستقر کرده است.

رویترز در گزارش خود همچنین گفت صدای حملات هوایی در نزدیکی گذرگاه رفح در نزدیکی مرز مصر، و همچنین شرق خان یونس، جایی که فلسطینی‌ها گفتند حماس با نیروهای اسرائیلی درگیر شده است، شنیده می‌شد.

سازمان ملل روز دوشنبه گفت که پس روزها قطع تلفن و اینترنت «خدمات ارتباطی تا حد زیادی احیا شده است»، اما ارائه دهندگان خدمات ارتباطی گفتند در بخش‌هایی از شمال خدمات قطع شده است.

  • درگیری در کرانه باختری

وزارت دفاع اسرائیل تصاویر ویدئویی منتشر کرد که سربازان در ساختمان‌ها، حرکت تانک‌ها در یک جاده اصلی و حملات هوایی به ساختمان‌هایی که حماس آنها را اشغال کرده بود نشان می‌دهد.

دانیال هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، گفت: «ما با پیشروی نیروی زمینی تروریست ها را شناسایی می‌کنیم و از هوا آنها را هدف قرار می‌دهیم. ما در درگیری مستقیم بین نیروهای زمینی و تروریست ها هستیم. نبرد در داخل نوار غزه در جریان است.»

حماس و جهاد اسلامی گفتند که در شهر جنین در کرانه باختری نیز با نیروهای اسرائیلی می‌جنگند. فلسطینی‌ها گفتند که چهار نفر روز دوشنبه در آنجا کشته شدند و اسرائیل گفت که در یک حمله هوایی چندین ستیزه‌جو کشته شدند.

اسرائیل اعلام کرد که ۷۰۰ شبه نظامی حماس را در کرانه باختری دستگیر کرده است.

  • کمک های بین المللی

گسترش حملات زمینی اسرائیل به غزه، درخواست‌های بین‌المللی برای «وقفه بشردوستانه» با هدف اجازه ورود کمک‌ها را به همراه داشته است.

یک منبع آگاه در جریان مذاکرات بین اسرائیل و حماس با میانجیگری قطر به رویترز گفت که حماس خواستار وقفه پنج روزه در عملیات اسرائیل برای اجازه ورود کمک و سوخت به غزه در ازای آزادی همه گروگان‌های غیرنظامی شده است.

سازمان ملل گفت ۳۳ کامیون حامل آب، مواد غذایی و تجهیزات پزشکی روز یکشنبه وارد غزه شد که بزرگترین محموله تا کنون بوده است، اما کمک‌های بیشتری برای رفع نیازهای فوری و جلوگیری از ناآرامی های داخلی مورد نیاز است. مردم روز یکشنبه در جستجوی غذا به فروشگاه‌های امداد هجوم بردند.

هاآرتص، روز شنبه گزارش داد که اسرائیل دومین خط لوله از سه خط لوله آب را که آب نوار غزه را تأمین می‌کند، باز کرد و اکنون در مجموع نزدیک به ۲۹ میلیون لیتر در روز به اراضی تحت کنترل حماس سرازیر می‌شود.

بنا بر این گزارش، عرضه این مقدار آب در روز کمی بیش از نیمی از حدود ۴۹ میلیون لیتر در روز است که اسرائیل قبل از جنگ عرضه می‌کرد.

XS
SM
MD
LG