لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

نتانیاهو: دشمن را روی زمین و زیر زمین نابود خواهیم کرد


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز شنبه، ۶ آبان، گفت که نیروهای اسرائیلی وارد مرحله دوم جنگ با حماس در غزه شده‌اند.

مرحله دوم جنگ با عملیات زمینی زیر پوشش حملات هوایی در حالی آغاز شد که فرماندهان ارتش اسرائیل گفتند که در حال تدارک برای حمله زمینی طولانی مدتی هستند که شبه‌نظامیان حماس را از نوار غزه محو کنند.

نتانیاهو در یک کنفرانس خبری در تل آویو هشدار داد که جنگ طولانی و دشوار خواهد بود و درخواست اسرائیل را از غیرنظامیان فلسطینی برای تخلیه شمال نوار غزه، تکرار کرد.

او افزود: «ما فقط در آغاز راه هستیم. ما دشمن را روی زمین و زیر زمین نابود خواهیم کرد.»

او قول داد که تمام تلاش خود را برای نجات بیش از ۲۰۰ گروگان در دست حماس انجام خواهد داد.

نتانیاهو به خبرنگاران گفت: «این دومین مرحله از جنگ است که اهداف آن روشن است: نابود کردن توانایی‌های حکمرانی و نظامی حماس و بازگرداندن گروگان‌ها به خانه.»

در پی حمله ۱۵ مهر گروه اسلامگرای حماس مورد حمایت جمهوری اسلامی که منجر به کشته شدن ۱۴۰۰ اسرائیلی در مرگبارترین روز در تاریخ ۷۵ ساله این کشور شد، اسرائیل سه هفته است که غزه را محاصره و بمباران کرده است.

کشورهای غربی از حق اسرائیل در دفاع از خود حمایت کرده‌اند، اما نگرانی‌های بین‌المللی در مورد تلفات ناشی از بمباران‌ها و درخواست‌ها برای وقفه در حملات با هدف رساندن کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان غزه افزایش یافته است.

بنا به این گزارش، در حالی که بسیاری از ساختمان‌ها به آوار تبدیل شده‌اند و به سختی می‌توان سرپناهی پیدا کرد، مردم غزه با کمبود غذا، آب آشامیدنی، سوخت و دارو مواجه هستند. وضعیت اسفبار آنها از جمعه شب که خدمات تلفن و اینترنت قطع شد و به دنبال آن بمباران شدید در طول شب، بدتر شده است.

شبه‌نظامیان حماس، گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی که از سوی ایالات متحده، اتحادیه اروپا و اسرائیل در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گرفته در ۷ اکتبر سراسر خاک اسرائیل را هدف حملات موشکی قرار داد که ۱۴۰۰ کشته برجای گذاشت و بیش از ۲۰۰ نفر از جمله زنان، کودکان و سالمندان را گروگان گرفت.

آمریکا از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس، علاوه بر اعزام ناوهای جنگی به منطقه، بارها نسبت به مداخله جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی وابسته به آن در جنگ هشدار داده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در نامه‌ای در روز پنجم آبان، به روسای کنگره آمریکا، با اشاره به حمله این کشور به تأسيسات مرتبط با شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در شرق سوریه، گفت که نیروهای نظامی آمریکا در صورت لزوم «آماده‌ هستند تا اقدامات بیشتری» در ارتباط با حمله به مواضع این کشور از سوی گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی انجام دهند.

بایدن نوشت: «هدف از این حملات، ایجاد بازدارندگی بود و به گونه‌ای انجام شد که خطر تشدید تنش را محدود و از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کند.»

رئیس جمهوری ایالات متحده اضافه کرد: «من این حملات را به منظور محافظت و دفاع از نیروهای خود، مختل کردن حملات مداوم علیه ایالات متحده و شرکای ما، و باز داشتن [حکومت] ایران و گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران از انجام یا حمایت از حملات بیشتر به نیروها و امکانات آمریکا انجام دادم.»

آمریکا، اتحادیه اروپا، و ژاپن گروه شبه‌نظامی حماس را یک سازمان‌ تروریستی می‌شناسند.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG