لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

سازمان ملل پس از مدتی وقفه، انتقال کمک‌های بشردوستانه از اسکله آمریکایی به داخل غزه را از سر گرفت


سازمان ملل متحد روز شنبه، نهم تیر اعلام کرد که امدادرسانان کمکهایی را که در اسکله ساخته شده توسط آمریکا در سواحل غزه انباشته شده‌اند، به انبارها انتقال می‌دهند.

این رخداد در شرایطی که آمریکا در حال تصمیم‌گیری برای آن است که عملیات کمک‌رسانی از این اسکله را از سر بگیرد یا نه، گامی مهم تلقی می‌شود.

این اسکله روز جمعه، هشتم تیر به دلیل شرایط نامناسب آب و هوایی برداشته شد.

مشخص نیست کمک‌های منتقل شده چه زمان به دست شهروندان نیازمند در غزه برسد، در حالی که کارشناسان نیز نسبت به خطر بالای قحطی هشدار داده‌اند.

از بعد از عملیات نجات چهار گروگان‌ توسط اسرائیل در بیستم خرداد، برنامه جهانی غذای سازمان ملل فعالیت‌های خود را به دلیل نگرانی‌های امنیتی متوقف کرد و این نخستین باری است که کامیون‌ها کمک‌ها را از اسکله منتقل می‌کنند.

ارتش آمریکا می‌گوید تنها در هفته گذشته، بیش از ۴.۵ میلیون کیلوگرم کمک به خشکی منتقل شد.

سخنگوی برنامه جهانی غذا سازمان ملل به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این عملیات تنها یک بار انجام می‌شود تا ساحل از کمک‌ها تخلیه شود و اقلام غذایی خراب نشوند.

او گفت انجام عملیات بیشتر سازمان ملل در اسکله به ارزیابی‌های امنیتی بستگی دارد.

وزارت بهداشت حماس در غزه مدعی شده است که در این حمله ۲۷۴ فلسطینی کشته شدند. ارتش اسرائیل اما این آمار را رد کرده و اعلام کرد که تعداد تلفات زیر ۱۰۰ نفر بوده است.

سازمان ملل متحد در حال بررسی این موضوع است که آیا این اسکله در عملیات نظامی اسرائیل در ماه گذشته برای نجات سه گروگان مورد استفاده قرار گرفت یا خیر.

در صورتی که کامیون‌های برنامه جهانی غذای سازمان ملل با موفقیت کمک‌ها را به انبارهای داخل غزه منتقل کنند، تصمیم ارتش آمریکا برای نصب مجدد اسکله تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

مقامات آمریکایی گفته‌اند اگر کمک‌ها برداشته نشوند و موج جدیدی از کمک نرسد ممکن است دوباره اسکله را نصب نکنند.

حتی اگر سازمان ملل تصمیم بگیرد به انتقال کمک‌ها از اسکله به داخل غزه ادامه دهد، احتمال حمله به کاروان‌های بشردوستانه چالش دیگری برای توزیع آنها خواهد بود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG