لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۲

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا: جریان کمک‌های بشردوستانه به غزه از سر گرفته شد


ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) از شروع مجدد جریان تحویل کمک‌های بشردوستانه در ساحل غزه خبر داد.

به گزارش این ستاد، توزیع کمک‌های بشردوستانه از روز شنبه حدود ۱۰:۳۰ صبح‌ شنبه به وقت غزه از سر گرفته شد.

به گفته سنتکام، ‏روز شنبه، ۱۹ خرداد، ۴۹۲ تُن کمک‌ بشردوستانه دیگر به مردم غزه تحویل داده شد که مجموع این کمک‌ها را به هزار و ۵۷۴ تُن رساند.

‏سنتکام می‌گوید هیچ پرسنل نظامی آمریکایی وارد ساحل غزه نشدند و تأکید کرده است که این تلاش «کاملاً ماهیت انسان‌دوستانه» داشته و شامل کالاهای کمکی می‌شود که توسط چندین کشور و سازمانهای بشردوستانه اهدا شده‌اند.

سنتکام همچنین گفته است که اسکله بشردوستانه - شامل تجهیزات و پرسنل آن - در عملیات نجات گروگان‌ها توسط اسرائیل مورد استفاده قرار نگرفت و منطقه‌ای در جنوب این تأسیسات توسط ارتش اسرائیل برای بازگرداندن امن گروگان‌ها به این کشور استفاده شد.

این اسکله شناور موقت با دستور جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و توسط ارتش ایالات متحده ساخته و در سواحل غزه که فاقد زیرساخت‌های بندری است، مونتاژ شد.

ایالات متحده ماه گذشته به دلیل آسیب‌دیدگی بخشی از اسکله موقت، جریان کمک‌ها از طریق مسیر دریایی به غزه را متوقف و اسکله را از نقطه اتصال آن در خط ساحلی جدا کرد.

این اسکله به طور موقت به بندر اشدود در اسرائیل منتقل شد و پس از تعمیرات روز جمعه ۱۸ خرداد بار دیگر با موفقیت به نقطه اتصال در غزه متصل شد.

XS
SM
MD
LG