لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

راه‌اندازی دوباره اسکله موقت در ساحل غزه با همکاری نیروهای آمریکایی و اسرائیلی


فرمانده ارشد نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که نیروهای آمریکایی با کمک مهندسان اسرائیلی، اسکله موقت را که به دلیل شرایط آب و هوایی از ساحل غزه جدا شده بود، مجدداً به ساحل متصل کردند.

دریاسالار برد کوپر روز ۱۸ خردادماه با بیان اینکه «این روش تحویل کمک از دریا به مردم غزه بسیار موثر است» افزود: «در دوره عملیاتی یک هفته‌ای، از طریق این اسکله موقت بیش از ۱۰۰۰ تن کمک به مردم غزه تحویل داده شده است.»

او همچنین با اشاره به «همکاری استثنایی» نیروهای آمریکایی و اسرائیلی برای اطمینان از نصب امن اسکله به ساحل غزه گفت: «اسرائیلی‌ها کاملاً از تلاش‌های ایالات متحده برای افزایش حجم کمک‌ها به غزه حمایت می‌کنند ضمن اینکه جامعه بین‌المللی نیز همچنان از ما حمایت می‌کند.»

ایالات متحده ماه گذشته به دلیل آسیب‌دیدگی بخشی از اسکله موقت، جریان کمک‌ها از طریق مسیر دریایی به غزه را متوقف و اسکله را از نقطه اتصال آن در خط ساحلی جدا کرد.

این اسکله به طور موقت به بندر اشدود در اسرائیل منتقل شد و در آنجا تحت تعمیرات قرار گرفت. این اسکله روز جمعه ۱۸ خرداد مجدداً با موفقیت به نقطه اتصال در غزه متصل شد.

این تلاش به رهبری آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده به عنوان بخشی از تلاش‌های گسترده‌تر ایالات متحده و شرکای بین‌المللی آن برای افزایش کمک‌ها به فلسطینیان انجام می‌شود.

اسکله نظامی ایالات متحده در غزه ۸ خرداد به دلیل شکستن یکی از بخش‌های آن بر اثر توفانهای دریایی، بصورت موقت از مدار امدادرسانی خارج شد.

این اسکله شناور موقت با دستور جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و توسط ارتش ایالات متحده ساخته و در سواحل غزه که فاقد زیرساخت‌های بندری است، مونتاژ شد.

سخنگوی برنامه جهانی غذای سازمان ملل گفت در مدت دو هفته فعالیت این اسکله پیش از آسیب‌دیدگی، بیش از ۱۳۷ کامیون از این طریق، حدود ۹۰۰ تن کمک را به غزه منتقل کرد.

اسرائیل عملیات خود را در غزه پس از حمله ۱۵ مهر سال گذشته حماس به اسرائیل آغاز کرد که در آن شبه‌نظامیان تحت حمایت حکومت ایران حدود ۱۲۰۰ تن را کشتند و بیش از ۲۵۰ تن را گروگان گرفتند.

بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن و اسرائیل گروه حماس را سازمان تروریستی معرفی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG