لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۴

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد توزیع کمک‌های بشردوستانه از طریق اسکله شناور را متوقف کرد


عبور کامیون‌های حامل کمک‌ها به غزه از طریق اسکله شناور ساخت آمریکا.
عبور کامیون‌های حامل کمک‌ها به غزه از طریق اسکله شناور ساخت آمریکا.

مدیر برنامه جهانی غذای سازمان ملل روز یکشنبه، ۲۰ خرداد گفت که عملیات توزیع غذا از اسکله ساخت آمریکا در غزه را به علت «نگرانی از امنیت مردم» متوقف کرده است.

سیندی مک‌کین گفت در جریان عملیات ارتش اسرائیل برای آزادی چهار گروگان دو انبار این نهاد سازمان ملل هدف قرار گرفت که منجر به زخمی شدن یکی از کارکنان آن شد. او جزییات بیشتری در باره مدت زمان این وقفه ارائه نداد. سخنگوی برنامه جهانی غذای سازمان ملل نیز به درخواست خبرگزاری آسوشیتدپرس در این باره بلافاصله پاسخ نداد.

«آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده» تصمیم برای توقف توزیع کمک‌ها را گامی برای بازنگری وضعیت امنیتی در غزه توصیف کرد. این آژانس با برنامه جهانی غذا و شرکای بشردوستانه آنها در غزه برای توزیع غذا و سایر کمک‌های دریافتی از اسکله تحت اداره ایالات متحده همکاری می‌کند.

در همین حال، پیش از این ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) اعلام کرد یک هواپیمای سی-۱۳۰ ارتش آمریکا در روز یکشنبه ۲۰ خرداد بیش از ۱۰ تن مواد غذایی آماده مصرف را از طریق آسمان به غیرنظامیان شمال غزه رسانده است.

به گزارش سنتکام، با احتساب این کمک‌ها، ایالات متحده در سه ماه گذشته بیش از ۱۰ هزار تن کمک بشردوستانه را تنها از طرق آسمان به مردم نوار غزه، به‌ویژه ساکنان مناطق شمالی، رسانده است.

ایالات متحده به دستور شخص ریاست جمهوری جو بایدن یک اسکله کمک‌رسانی را نیز در ساحل غزه تاسیس کرده تا از این مسیر هم کمک‌های لازم را به اهالی نوار غزه برساند.

اسکله ایالات متحده که به دستور شخص ریاست جمهوری بایدن ساخته شد به دلیل شرایط آب و هوایی از ساحل غزه جدا شد، اما پس از تعمیرات توسط مهندسان آمریکایی و اسرائیلی در بندر اشدود در اسرائیل، از روز شنبه، نوزدهم خرداد، عملیاتی شد. سنتکام گفت روز شنبه ۴۹۲ تُن کمک‌ بشردوستانه به مردم غزه از طریق اسکله تحویل داده شده که مجموع این کمک‌ها را به هزار و ۵۷۴ تُن رساند.

به گفته سخنگوی برنامه جهانی غذای سازمان ملل در مدت دو هفته فعالیت این اسکله پیش از آسیب‌دیدگی، بیش از ۱۳۷ کامیون از این طریق، حدود ۹۰۰ تن کمک را به غزه منتقل کرد.

«آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده» به آسوشیتدپرس گفت که با سایر مقامات دولتی ایالات متحده و با گروه‌های بشردوستانه در غزه همکاری می‌کند تا اطمینان حاصل شود که کمک‌ها به طور ایمن و مؤثر پس از تکمیل بررسی‌های امنیتی که جامعه بشردوستانه در حال حاضر انجام می‌دهند از سر گرفته شود.

راه‌اندازی مجدد اسکله در روز شنبه در همان روزی بود که اسرائیل در یک عملیات پیچیده هوایی و زمینی چهار گروگان را نجات داد.

سنتکام در واکنش به ادعاهای رسانه‌های اجتماعی پس از عملیات نظامی اسرائیل، روز شنبه در توئیتی اعلام کرد که نه اسکله و نه هیچ یک از تجهیزات، پرسنل یا سایر امکانات آن در عملیات اسرائیل استفاده نشده است. این توییت خاطرنشان کرد که اسرائیل از منطقه‌ای در جنوب اسکله برای بازگرداندن ایمن گروگان‌ها استفاده کرد.

در این حال، ارتش اسرائیل روز شنبه نوزدهم خرداد اعلام کرد که در حال تقویت نیروهایش برای ایمن‌سازی اسکله شناور است تا در روزهای آینده ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه از سر گرفته شود.

XS
SM
MD
LG