لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

ادامه درگیری نیروهای اسرائیلی و شبه‌نظامیان فلسطینی در جنوب و شمال غزه


فلسطینی‌های آواره از رفح در حال ورود به رفتن به مرکز غزه - آرشیو
فلسطینی‌های آواره از رفح در حال ورود به رفتن به مرکز غزه - آرشیو

نیروهای اسرائیلی روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت، به جنگ با شبه‌نظامیان حماس و سایر گروه‌های فسلطینی در غزه، از جمله در شهر جنوبی «رفح» که غیرنظامیان به آن پناه برده‌اند، ادامه دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای اسرائيلی که در روزهای اخیر عملیات نظامی را برای ورود به شرق رفح آغاز کرده‌اند، می‌گویند به دنبال نابود کردن چهار گردان باقی‌مانده حماس هستند.

ادامه حملات نیروهای اسرائیلی در شرایطی است که آمریکا و شماری دیگر از کشورها در مورد پیامدهای آن در مناطق پرجمعیت رفح هشدار داده‌اند.

بر اساس این گزارش، ساکنان این منطقه گفتند که نیروهای اسرائیلی برای ورود به سه محله مسکونی در شرق رفح تلاش می‌کنند و شبه‌نظامیان فلسطینی درصدد هستند تا مانع ورود سربازان و تانک‌های اسرائیلی به سمت مرکز این شهر شوند.

در این حال، ارتش اسرائیل خبر داد که یکی از نیروهای این کشور در جنوب غزه کشته شده است. رادیو «کان» اسرائیل گفت که این اولین مورد مرگ از زمان آغاز عملیات زمینی در غزه در هفته گذشته بوده است.

به گفته وزارت بهداشت غزه که کنترل آن در دست حماس است، از زمان آغاز عملیات نظامی اسرائیل در این منطقه، بیش از ۳۵ هزار فلسطینی کشته شده‌اند که اکثر آنها غیر نظامی بوده‌اند. اسرائیل این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی را متهم کرده است که از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

حملات اسرائیل در غزه پس از حملات شبه‌نطامیان حماس به جنوب آن کشور در روز ۱۵ مهر سال گذشته آغاز شد. در حملات حماس، دست‌کم ۱۲۰۰ تن کشته شدند که اکثر آنها غیر نظامی بودند. شبه نظامیان این گروه همچنین بیش از ۲۵۰ تن را گروگان گرفتند و با خود به غزه بردند.

رویترز همچنین به نقل از ساکنان اردوگاه آوارگان «جبالیا» در شمال غزه نوشت که تانک‌های اسرائیلی چندین خانه‌ را ویران کردند اما در این مورد با مقاومت شدیدی روبرو شدند.

در این ارتباط، گروه‌ «جهاد اسلامی» متحد حماس که تحت حمایتن جمهوری اسلامی است، روز چهارشنبه گفت که تعدادی از سربازان اسرائیلی را در جبالیا کشته است، اما آماری در این مورد ارائه نکرد.

عملیات ارتش اسرائیل در اردوگاه جبالیا در شرایطی انجام شده است که پیشتر گفته بود بسیاری از شبه نظامیان حماس را کشته و شمال غزه را پاک‌سازی کرده است.

تنش بین اسرائیل و سازمان ملل متحد

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه خبر داد که تنش بین اسرائیل و سازمان ملل متحد پس از این‌که ارتش اسرائیل خواستار توضیح در مورد فیلمی شد که نشان می‌دهد مردان مسلح در کنار خودروهای نهاد امدادرسانی فلسطینی‌ها سازمان ملل متحد (اونروا) هستند، افزایش یافته است.

«اونروا» که پیش از این اتهام همکاری با حماس را رد کرده است، گفت که در حال بررسی آن فیلم است و در صورت امکان، اطلاعات را به اشتراک خواهد گذاشت.

در این حال، سامی ابوزهری، یکی از مقامات ارشد حماس، در گفتگو با رویترز عنوان کرد که مردان مسلح برای آنچه «محافظت از توزیع کمک‌ها»نامید، در آن منطقه بودند.

از سوی دیگر، سازمان ملل متحد اعلام کرد که در حال بررسی حمله‌ منجر به کشته شدن یک کارمند این نهاد در غزه است.

بر اساس این گزارش، هنوز عامل کشته شدن این کارمند سازمان ملل متحد مشخص نیست.

به گفته سازمان ملل متحد، از زمان آغاز جنگ در غزه در حدود هفت ماه پیش، ۲۵۴ امدادگر، از جمله ۱۹۱ کارمند این سازمان در غزه کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG