لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۸

مقام‌های ارشد دولت بایدن بار دیگر بر مخالفت آمریکا با «عملیات نظامی بزرگ» اسرائیل در رفح تاکید کردند


دیدار جو بایدن رئیس جمهوری، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی، و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در تل‌آویو چند روز پس از حمله هفتم اکتبر حماس – ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳
دیدار جو بایدن رئیس جمهوری، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی، و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در تل‌آویو چند روز پس از حمله هفتم اکتبر حماس – ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت به‌طور جداگانه با «عملیات نظامی بزرگ» اسرائیل در رفح مخالفت کرده و آن را اشتباه خواندند.

جیک سالیوان در نشست خبری خود در کاخ سفید تاکید کرد که عملیات زمینی گسترده ارتش اسرائیل در رفح جان غیرنظامیان بسیاری را «بدون یک دستاورد مشخص راهبردی» در معرض خطر قرار می‌دهد.

او با بیان این که «آنچه در غزه اتفاق می‌افتد نسل‌کشی نیست» گفت «آمریکا همچنان با اسرائیل برای شکست حماس همکاری می‌کند» و افزود، جهان نیز باید از حماس بخواهد به مذاکره برگشته و تن به توافق بدهد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید جمهوری اسلامی را تهدیدی برای اسرائیل و آمریکا دانست و تصریح کرد: «تهدیدی که از سوی حکومت ایران و نیروهای نیابتی‌ آن علیه اسرائیل، ثبات منطقه و منافع آمریکا ایجاد شده، واضح است.»

همزمان در روز دوشنبه، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده با سامح شکری وزیر امور خارجه مصر گفت‌گو و بار دیگر تاکید کرد که دولت آمریکا از عملیات زمینی نظامی بزرگ در رفح حمایت نمی‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، بلینکن ضمن اعلام مخالفت ایالات متحده با هرگونه جابجایی اجباری فلسطینی‌ها از غزه، درباره اقداماتی برای گسترش دسترسی به کمک‌های بشردوستانه نیز، از جمله بازگشایی گذرگاه مرزی رفح و استفاده حداکثری از گذرگاه کرم شالوم، با همتای مصری خود گفتگو کرد.

به گفته متیو میلر، آنتونی بلینکن در این تماس تلفنی از تلاش‌های مصر برای دستیابی به آتش‌بس فوری و آزادی گروگان‌های اسیر حماس نیز قدردانی و بر لزوم حفظ دیپلماسی برای جلوگیری از گسترش درگیری‌ها تاکید کرد.

درگیری‌های جاری میان اسرائیل و حماس از حمله ۱۵ مهر این گروه تروریستی فلسطینی مورد حمایت حکومت ایران به اسرائیل آغاز شد. در این حمله ۱۲۰۰ تن کشته و ۲۵۳ تن دیگر به عنوان گروگان به نوار غزه برده شدند.

در حال حاضر حدود ۱۳۰ تن از گروگان‌ها همچنان در اسارت بوده و مشخص نیست چه تعداد از آنها زنده‌اند.

XS
SM
MD
LG