لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۱

دولت بایدن بیش از یک میلیارد دلار تسلیحات و مهمات به اسرائیل ارسال می‌کند


آسوشیتدپرس به نقل از وال‌استریت ژورنال گزارش داد دولت بایدن به قانونگذاران ایالات متحده اطلاع داده که بسته‌ای جدید به ارزش بیش از یک میلیارد دلار شامل تسلیحات و مهمات را به اسرائیل ارسال می‌کند.

براساس گزارش‌ها این بسته شامل حدود ۷۰۰ میلیون دلار مهمات تانک، ۵۰۰ میلیون دلار وسایل نقلیه تاکتیکی و ۶۰ میلیون دلار گلوله‌های خمپاره است اما هنوز زمان دقیق ارسال این تسلیحات مشخص نشده است.

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده دو هفته قبل با اعلام اینکه انتقال ۳۵۰۰ بمب را از بیم استفاده اسرائیل از آنها در حمله به رفح در جنوب غزه متوقف کرده است، گفت: «بمب‌هایی که ارسال آنها به اسرائیل تعلیق شده، برای کشتن غیرنظامیان فلسطینی در جریان جنگ در نوار غزه استفاده می‌شد.»

وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون همان زمان اعلام کرد که «این تغییر احتمالی در سیاست آمریکا، اقدام نهایی نیست» و قابلیت تغییر دارد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده روز جمعه ۲۱ اردیبهشت در گزارشی اعلام کرد به این نتیجه نرسیده که اسرائیل قوانین بشردوستانه در استفاده از تسلیحات آمریکایی را نقض کرده باشد اما تلفات بالای غیرنظامیان در غزه، قابل قبول نیست.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین در گزارش خود خاطرنشان کرد که تحقیقات در مورد نقض احتمالی قوانین استفاده از تسلیحات ساخت آمریکا از سوی اسرائیل را ادامه می‌دهد، اما هنوز «اطلاعات کاملی برای تایید» ندارد که آیا سلاحهای آمریکایی «به طور خاص» در نقض ادعایی حقوق بشردوستانه بین المللی استفاده شده است یا خیر.

در این گزارش تاکید شده که یافته نهایی نشان می‌دهد تضمین‌های اسرائیل در چارچوب یادداشت امنیت ملی «معتبر و قابل اعتماد» است اما تسلیحات آمریکایی به شیوه‌ای «ناسازگار» با قوانین بشردوستانه بین‌المللی توسط نیروهای اسرائیلی در غزه استفاده شده است.

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل که منجر به کشته‌شدن ۱۲۰۰ نفر و گروگان گرفته شدن بیش از ۲۵۰ تن دیگر شد، اسرائیل تهاجم به غزه را با هدف نابودی این گروه اسلامگرای تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران و بازگرداندن گروگان‌ها آغاز کرد.

مقامات حماس از زمان حمله تروریستی ۱۵ مهر چندین بار تاکید کرده‌اند در صورت توان حمله‌ای اینچنین را بارها تکرار خواهند کرد.

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG