لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۶

ارتش اسرائیل همزمان با عملیات در رفح به سمت جبالیا پیشروی می‌کند


در پی دستوراسرائیل ساکنان رفح خانه‌های خود را ترک می‌کنند. ۲۳ اردیبهشت.
در پی دستوراسرائیل ساکنان رفح خانه‌های خود را ترک می‌کنند. ۲۳ اردیبهشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تانک‌های اسرائیلی زیر پوشش آتش سنگین از هوا و زمین، روز دوشنبه، ۲۴ اردیبهشت، به سمت جبالیا در شمال نوار غزه پیشروی کردند.

ارتش اسرائیل مصمم است به موازات عملیات در رفح در جنوب تا قلب اردوگاه جبالیا پیشروی کند. جبالیا بزرگ‌ترین اردوگاه پناهجویان از میان هشت اردوگاهی است که بیش از صد هزار نفر در آن اسکان دارند که اکثر آنها از نوادگان فلسطینی‌هایی بودند که در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۴۸ از شهرها و روستاها رانده شدند.

عملیات جبالیا از اواخر روز شنبه آغاز شد که به گفته مقامات نظامی اسرائیل هدف از آن جلوگیری از تلاش حماس برای بازسازی توانایی‌های نظامی‌اش در شمال است.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، به خبرنگاران گفت: «ما در هفته‌های گذشته تلاش‌های حماس برای بازسازی قابلیت‌های نظامی‌اش در جبالیا را شناسایی کردیم و برای از بین بردن آنها عملیات را آغاز کردیم.»

در رفح، در نزدیکی مرز با مصر، اسرائیل به حملات هوایی و زمینی شدت داده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از ساکنان گفت تانک‌های اسرائیلی در شرق جاده صلاح الدین مستقرهستند که بخش شرقی شهر را به دو قسمت تقسیم می‌کند. ساکنان بخش شرقی، رفح را به «شهر ارواح» تشبیه کرده‌اند.

در اسرائیل، ارتش چندین بار آژیر خطر را در مناطق نزدیک غزه به صدا درآورد و در مورد پرتاب احتمالی راکت و یا خمپاره از سوی حماس هشدار داد.

ارتش اسرائیل با پیش‌روی در بخش شرقی رفح، تونل‌های زیرزمینی حماس را کشف کرده و شماری از اعضای این گروه را در نبردهای نزدیک و همچنین حملات هوایی از پا در آورده است.

اسرائیل مصمم است که با عملیات رفح آخرین گردان‌های «تروریست‌های حماس و جهاد اسلامی» را نابود کند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هفته گذشته در مصاحبه‌ای گفت اسرائیل «چاره‌ای ندارد» جز اینکه گردان‌های باقی‌مانده حماس در رفح را نابود کند: «اگر آنها را نابود نکنیم، اگر آنها را به حال خود رها کنیم، باز خواهند گشت. آن‌ها از تونل‌ها بیرون می‌آیند، غزه را دوباره تسخیر می‌کنند و آنچه را که قول داده‌اند یعنی کشتار وحشتناک ۱۵ مهر را بار دیگر و بار دیگر انجام خواهند داد.»

او افزود که اسرائیل «تنها با هیولای حماس مواجه نیست بلکه با تمامی محور ترور ایران» روبروست.

این جنگ با حمله تروریستی گروه حماس که مورد حمایت حکومت ایران است، به جنوب اسرائیل در ۱۵ مهر آغاز شد که بر اساس آمار اسرائیل، حدود ۱۲۰۰ نفر کشته و بیش از ۲۵۰ نفر به گروگان گرفته شدند.

XS
SM
MD
LG