لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

ارتش اسرائیل می‌گوید افراد مسلح حماس را در مقر «آنروا» در رفح رصد کرده است


ارتش اسرائیل می‌گوید افراد مسلح حماس را در مرکز آنروا در رفح رصد کرده است
ارتش اسرائیل می‌گوید افراد مسلح حماس را در مرکز آنروا در رفح رصد کرده است

اسرائیل می‌گوید پهپادهای ارتش این کشور، آخر هفته تصاویری از افراد مسلح حماس در مرکز لجستیکی آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد (آنروا) در رفح و در نزدیکی خودروهای سازمان ملل ضبط کرده‌اند.

به گزارش تایمز اسرائیل، نیروهای تیپ گیواتی ارتش اسرائیل، این افراد مسلح را روز شنبه در مرکز لجستیکی آنروا در شرق رفح مشاهده کردند. ویدیوی ارتش اسرائیل نشان می‌دهد که افراد مسلح در کنار خودروهای سازمان ملل و داخل محوطه لجستیکی حضور دارند.

به گفته ارتش اسرائیل، این مرکز توسط سازمان ملل برای تحویل کمک‌های بشردوستانه استفاده می‌شود.

ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد که یکی از کلیپ‌ها نشان می‌دهد یک فرد مسلح در داخل این مجتمع به تیراندازی پرداخته است.

بنا بر این گزارش پس از این «رویداد غیرمعمول»، نمایندگان هماهنگ‌کننده فعالیت‌های دولت اسرائیل یافته‌های خود را به مقامات بلندپایه بین‌المللی ارائه کرده و از سازمان ملل خواستند که به سرعت به این موضوع رسیدگی کنند.

آنها همچنین به سازمان ملل هشدار دادند که حضور تروریست‌ها در این منطقه می‌تواند تهدید جدی برای امنیت تأسیسات این سازمان باشد.

اسرائیل پیش‌تر نیز آنروا را به فراهم کردن امکانات برای استفاده حماس از تأسیسات این سازمان در غزه برای اقدامات تروریستی متهم کرده بود و شواهدی ارائه کرده که چندین کارمند این سازمان عضو گروه‌های تروریستی هستند و در حمله ۷ اکتبر دست داشته‌اند.

در پی انتشار اخبار مربوط به همکاری احتمالی ۱۲ کارمند «آنروا» با حماس در حمله ۱۵ مهر این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی، کشورهایی مانند اسرائیل، آمریکا، کانادا، بریتانیا، ایتالیا و فنلاند به طور موقت کمک‌های مالی خود به این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد متوقف کردند.

کمیسیون اروپا نیز روز ۱۱ اسفند، اعلام کرد که بخشی از پرداخت ۸۲ میلیون یورویی به این آژانس را متوقف می‌کند.

عملیات نظامی جاری اسرائيل در غزه در واکنش به حمله تروریستی حماس به جنوب اسرائيل در ۱۵ مهر سال گذشته آغاز شد.

در این حمله دست‌کم ۱۲۰۰ تن کشته و بیش از ۲۵۰ تن دیگر گروگان گرفته شدند.

در جریان مذاکرات با میانجی‌گری ایالات متحده، قطر، و مصر در پاییز سال گذشته، بیش از ۱۰۰ گروگان ربوده‌شده در قبال آزادی شماری از زندانیان فلسطینی آزاد شدند. اما هنوز ١٣٣ گروگان اسرائیلی در دست حماس هستند و اسرائیل معتقد است دست‌کم ۲۰ تن از آنها جان خود را از دست داده‌اند.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG