لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۵

واکنش سفیر آمریکا در سازمان ملل به افشای همکاری نظامی ایران و روسیه؛ سازمان ملل با قید فوریت عمل کند


لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد با اشاره به تداوم «جنگ وحشیانه» روسیه علیه اوکراین در بیانیه‌ای نسبت به همکاری نظامی فزاینده روسیه و ایران ابراز نگرانی کرد.

بر اساس اطلاعات منتشره توسط جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای عالی امنیت ملی کاخ سفید و افشای مسیر انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه؛ آشکار شد که جمهوری اسلامی چگونه صدها پهپاد تهاجمی انتحاری و همچنین تجهیزات مربوط به تولید پهپاد را به روسیه فرستاده است.

لیندا توماس گرینفیلد، در این بیانیه یادآوری می‌کند که روسیه در هفته‌های اخیر از این پهپادها برای حمله به کی‌یف، تخریب زیرساخت‌های اوکراین و کشتن و وحشت شهروندان اوکراینی استفاده کرده است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، اقدامات روسیه و جمهوری اسلامی را به‌طور‌ قطع «ناقض» قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل دانست و خاطرنشان کرد که همه کشورها ـ از جمله اعضای دائم شورای امنیت ـ از انتقال این نوع جنگ‌افزارها از ایران منع شده‌اند.

در این بیانیه آمده: «اوکراین، ایالات متحده و سایر کشورها به طور شایسته و مقتضی این تخلفات را به سازمان ملل گزارش کرده و اطلاعات و تحلیل‌های بیشتری در اختیار سازمان ملل قرار دارد و هم‌اکنون دبیرکل سازمان ملل متحد باید با «قید فوریت» برای بررسی این تخلفات و رسیدگی به درخواست‌های جامعه جهانی اقدام کند؛ اقدامی که می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد.»

در پایان این بیانیه، با تاکید بر عزم آمریکا بر «اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت» آمده است که: «ایالات متحده به رایزنی نزدیک با اوکراین و اعضای شورای امنیت ـ که با ما نگرانی مشترک دارند ـ ادامه خواهد داد. تعهد ما بر اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت و هدف ما برای محافظت از شهروندان در برابر آسیب‌های بیشتر پا برجاست و ایالات متحده همچنین به همکاری با متحدان خود برای افشا و مختل کردن این گونه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ادامه خواهد داد.»

XS
SM
MD
LG