لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۹

تخریب سد در اوکراین؛ ۶۰۰ کیلومتر از منطقه خرسون زیر آب رفت


پس از شدن سیل ناشی از تخریب سد کاخوفکا، ساکنان شهرهای اطراف با قایق در خیابان‌ها رفت و آمد می‌کنند .
پس از شدن سیل ناشی از تخریب سد کاخوفکا، ساکنان شهرهای اطراف با قایق در خیابان‌ها رفت و آمد می‌کنند .

در پی وقوع سیل ناشی از تخریب سد عظیم «کاخوفکا» در جنوب اوکراین، بیش از ۱۷ هزار نفر از شهروندان ساکن مناطقی در امتداد رودخانه دنیپرو تخلیه شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، نزدیک به ۶۰۰ کیلومتر مربع از منطقه خرسون شامل ۴۰ شهر و روستا در مناطق تحت کنترل اوکراین زیر آب رفته است، و بیش از ۹۰۰ نفر از مناطق تحت اشغال روسیه تخلیه شده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز پنجشنبه از مناطق جنوبی شهرهای خرسون و میکولایف در شبه جزیره کریمه دیدن کرد و در جریان شرایط و نیازهای ساکنان این شهرها قرار گرفت.

به گزارش رویترز، زلنسکی همچنین درباره مسائل عمده از جمله عملیات اضطراری، تخلیه جمعیت از مناطق آسیب دیده، و سازماندهی و تأمین نیازهای حیاتی این مناطق با مقامات محلی به گفتگو پرداخت.

رئیس جمهوری اوکراین روز چهارشنبه در یک پیام ویدیویی گفت پیش‌بینی این که چه تعدادی از ساکنان مناطق تحت اشغال روسیه درپی سیلاب جان خواهند باخت، ناممکن است.

اولکساندر پروکودین، فرماندار منطقه خرسون گفته که ۶۸ درصد منطقه سیل در سمت چپ رود دنیپرو قرار دارد که اکنون تحت اشغال روسیه است. او همچنین گفت میانگین سطح سیلاب در بامداد پنج‌شنبه بالاتر از پنج و نیم متر بود. اما به رغم خطرات بسیار و بمباران مداوم از سوی نیروهای روسیه، تخلیه ساکنان از مناطق سیل گرفته ادامه دارد.

در همین حال، رویترز از پایین آمدن «خطرناک» سطح آب در مخزن پشت سد کاخوفکا خبر داده و به نقل از مدیر سازمان برق آبی اوکراین نوشته که «کاهش یک قطره دیگر» از آب مخزن می‌تواند بر ایستگاه برق هسته‌ای زاپوریژیا و ذخایر آبی مناطق دیگر اثر بگذارد.

سد نووا کاخوفکا که در دوران اتحاد شوروی احداث شده، آب مورد نیاز نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا و زمین‌های کشاورزی جنوب اوکراین از جمله شبه جزیره اشغالی کریمه را تأمین می‌کند.

مسکو و کی‌یف یکدیگر را به انهدام سد متهم کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG