لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۷

احضار سفیر ترکیه در ا‌وکراین پس از خروج کشتی روسی حامل غلات از بندر کاراسو ترکیه


کشتی روسی ژیبک ژولی
کشتی روسی ژیبک ژولی

یک روز پس از این‌که یک کشتی باری با پرچم روسیه که مظنون به حمل غلات دزدیده شده اوکراینی بود، از بندری در ترکیه خارج شد، وزارت امور خارجه اوکراین سفیر ترکیه در این کشور را احضار کرد.

تنش میان دو کشور در شرایطی صورت می‌گیرد که قیمت مواد غذایی در سطح جهان به‌صورت بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است، زیرا درگیری در ا‌وکراین، بزرگترین تأمین‌کننده غلات، نگرانی درباره امنیت غذایی را افزایش داده است.

پس از این‌که مشخص شد کشتی روسی مذکور بندر کاراسو در شمال غربی ترکیه را اواخر چهارشنبه ترک کرده است، وزارت امور خارجه اوکراین، صدور مجوز خروج توسط ترکیه را «غیرقابل قبول» خواند.

اولگ نیکولنکو، سخنگوی وزارت امور خارجه ا‌وکراین، در توئیتر گفت: «ما متأسفیم که کشتی روسی ژیبک ژولی که مملو از غلات دزدیده شده اوکراینی بود، اجازه خروج از بندر کاراسو را دریافت کرد.»

سفیر اوکراین در آنکارا یکشنبه گفته بود که مقامات ترکیه این کشتی را متوقف کردند. رویترز پیشتر گزارش داده بود که اوکراین از ترکیه خواسته است این کشتی را توقیف کند.

اما چهارشنبه، وزارت امور خارجه روسیه، توقیف این کشتی در ترکیه را تکذیب کرد.

خبرگزاری تاس روسیه پنجشنبه با استناد به خدمه کشتی اعلام کرد که قصد دارد تا غلات را پس از ترک لنکرگاه، در نزدیکی بندر ترکیه در یک «کشتی ذخیره‌سازی» تخلیه کند.

با این حال ردیابی مسیر کشتی نشان می‌دهد که احتمالا راهی بندر کاوکاز روسیه است و جمعه به مقصد می‌رسد.

کشتی روسی ژیبک ژولی
کشتی روسی ژیبک ژولی

کی‌یف، مسکو را به سرقت غلات از مناطق تصرف شده توسط نیروهای روسیه از هنگام آغاز تجاوز آنها در ماه فوریه گذشته متهم می‌کند. کرملین که حمله به اوکراین را «عملیات ویژه نظامی» می‌خواند، چنین اتهامی را رد کرده است.

اوکراین برای صادرات کالاهای خود با مشکل مواجه شده است و بسیاری از بنادر این کشور به دلیل جنگ در مناطق جنوبی مسدود شده است. داده‌های رسمی نشان می‌دهد که غلات حدود یک پنجم صادرات اوکراین را تشکیل می‌دهد.

ترکیه، یکی از اعضای ناتو که روابط خوبی با مسکو و کی‌یف دارد، از حمله روسیه به اوکراین انتقاد کرده است اما تحریم‌های غرب علیه روسیه را نیز رد می‌کند.

آنکارا از سال ۲۰۱۴ با اوکراین برای جلوگیری از حمل و نقل تجاری بین شبه جزیره کریمه و ترکیه به توافق رسیده است.

در عین حال ترکیه، نقش کلیدی در مذاکرات میام سازمان ملل متحد، روسیه، و اوکراین در مورد مسیر بالقوه دربای سیاه برای صادرات غلات از اوکراین ایفا کرده است.

XS
SM
MD
LG