لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۶

تمایل دبیر کل اوپک به ورود نفت ایران و ونزوئلا به بازار جهانی


محمد بارکیندو، دبیر کل اوپک
محمد بارکیندو، دبیر کل اوپک

به‌گفته دبیر کل اوپک با «ورود نفت ایران و ونزوئلا به بازار جهانی»، می‌توان کمبود عرضه در سطح جهان را کاهش داد.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک روز سه‌شنبه در جریان برگزاری یک کنفرانس انرژی، گفته‌ است: «صنعت نفت به علت سال‌ها کمبود سرمایه‌گذاری، در محاصره قرار گرفته و این امر موجب کمبود عرضه نفت شده است.

او همچنین گفته: «در صورتی که اجازه داده شود تا نفت ایران و ونزوئلا به بازار وارد شود، می‌توان این کمبود را کاهش داد». بارکیندو مدعی شده که در نتیجه «می‌توان منابع را باز و ظرفیت را تقویت کرد.»

نفت ایران و ونزوئلا از سالیان پیش مورد تحریم قرار گرفته و به‌صورت محدود وارد بازار می‌شود. علاوه بر این، تحریم‌هایی که به‌تازگی اروپا علیه روسیه به عنوان عضوی از اوپک پلاس اعمال کرده، میزان ورود نفت به بازار جهانی را بیش از پیش محدود کرده است.

دبیر کل اوپک، در جریان سخنان خود در کشور نیجریه اظهار کرده‌ است: «فشار بر این صنعت، با تلاش برخی از کشورها برای کنار گذاشتن سوخت‌های هیدروکربنی افزایش یافته است». او‌ می‌گوید: «در حالی که آنها تلاش می‌کنند تا از گرم‌شدن زمین جلوگیری کنند، حتی با وجود کاهش سرمایه‌گذاری و افزایش قیمت‌ها، تقاضا برای نفت در حال رشد است»

بارکیندو پیش‌بینی می‌کند: «تقاضای اولیه برای نفت در سطح جهان تا سال ۲۰۴۵ افزایش یابد، در حالی که ظرفیت پالایش کشورهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، به‌میزان ۳.۳ درصد در سال ۲۰۲۱ کاهش یافته است»

محمد بارکیندو، دبیر کل سازمان اوپک، همچنین به نمایندگان حاضر در کنفرانس انرژی نیجریه، گفته‌است: «ما در حال حاضر در چندین جبهه با چالش‌هایی بزرگ مواجه هستیم»

مورد اشاره بارکیندو، به «تحولات ژئوپلتیکی در اروپا است». جایی که جنگ اوکراین، بسیاری از کشورها را در برابر افزایش قیمت انرژی آسیب پذیر کرده است

او تایید کرده که چنین مواردی «پتانسیل سرمایه‌گذاری اوپک را در شرایط کنونی و نیز در درازمدت تهدید می‌کند». دبیر کل اوپک «به‌صراحت» مدعی شده که صنعت نفت و گاز در «محاصره» است.

XS
SM
MD
LG