لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۷

ترکیه پس از توافق با سوئد و فنلاند بار دیگر «درخواست‌های استرداد» را مطرح کرد


 آرشیو
 آرشیو

ترکیه روز چهارشنبه بار دیگر از سوئد و فنلاند خواست افرادی که آنکارا آنها را تروریست می‌داند، به ترکیه تحویل دهند.

ترکیه این درخواست را در حالی تکرار کرده است که فنلاند و سوئد پیشتر بر سر عضویت در ناتو، با ترکیه به توافق رسیده بودند. به نوشته رویترز درخواست ترکیه را وزیر دادگستری این کشور بیان کرد.

ترکیه پیشتر ضمن مخالفت با درخواست‌‌های آن دو کشور اسکاندیناوی برای عضویت در ناتو، آنها را به حمایت از شبه نظامیان کرد و افراد دیگری که آنها را تروریست می‌داند، متهم کرده بود.

آنکارا همچنین در مورد تحریم‌های تسلیحاتی علیه خود و درخواست های محقق‌نشده برای استرداد افراد، با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو مخالفت کرده بود. این دو کشور پس از تهاجم روسیه به اوکراین خواستار عضویت در ائتلاف نظامی ناتو شدند.

هفته گذشته، هر سه کشور توافقی را امضا کردند تا آنکارا دست از جلوگیری از عضویت سوئد و فنلاند بردارد، و سوئد و فنلاند نیز متعهد شدند از گروه‌های شبه‌نظامی کرد «حزب کارگران کردستان» موسوم به پ‌ک‌ک و گروه کردی «یگان‌های مدافع خلق» یا ی‌پ‌گ و همچنین شبکه فتح الله گولن، روحانی مستقر در آمریکا، حمایت نکنند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، گولن را به تلاش برای کودتا و براندازی دولت او متهم کرده است.

ترکیه که یکی از اعضای ناتو است بارها از دیگر اعضای ناتو خواسته است که از یگان‌های مدافع خلق که متحد آمریکا در جنگ با داعش در سوریه است، حمایت نکنند. ترکیه همچنین چندین دهه است که با گروه حزب کارگران کردستان در مناطق جنوب شرق این کشور درگیر بوده است.

XS
SM
MD
LG