لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۹

تشدید حملات روسیه در شرق اوکراین؛ از ۳۵۰ هزار ساکن دونتسک خواسته شد منطقه را ترک‌ کنند


گلوله‌باران بی‌وقفه دونتسک در روز چهارشنبه تشدید شد
گلوله‌باران بی‌وقفه دونتسک در روز چهارشنبه تشدید شد

مقامات اوکراینی روز چهارشنبه گفتند که گلوله باران روسیه در ۲۴ ساعت گذشته دست‌کم هشت غیرنظامی را در شرق اوکراین کشته و ۲۵ نفر دیگر را زخمی کرده است.

جدایی‌طلبان حامی روسیه نیز می‌گویند حملات نیروهای اوکراینی باعث کشته شدن چهار غیرنظامی شد.

دفتر ریاست جمهوری اوکراین اعلام کرد که نیروهای روسی شهرها و روستاها را در جنوب شرقی این کشور هدف قرار داده‌اند و بیشترین تلفات غیرنظامیان در «دونتسک»، جایی که روسیه حملات خود به آنجا را تشدید کرده رخ داده است.

از بیش از ۳۵۰ هزار ساکن باقیمانده این منطقه خواست شده است تا محل را ترک کنند چرا که این تخلیه به ارتش اوکراین اجازه می‌دهد دفاع بهتری در برابر پیشروی روسیه داشته باشد در حالیکه این اقدام برای نجات جان افراد نیز ضروری است.

از طرف دیگر، یکی از مقامات ارشد کرملین به آمریکا هشدار داد که در صورت پیگیری تلاش‌ها برای کمک به تشکیل دادگاه بین‌المللی برای تحقیق در مورد اقدامات روسیه در اوکراین، با «خشم پروردگار» مواجه خواهد شد. دمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه آمریکا را به خاطر آنچه او تلاش‌ برای «گسترش هرج و مرج و ویرانی» در سراسر جهان خواند محکوم کرد.

آمریکا بارها نشان داده است که از تحقیق بین‌المللی در رابطه با جنایات جنگی روسیه و رفتار سربازان روسی حمایت می‌کند. مقامات آمریکایی گفته‌اند که بمباران اهداف غیرنظامی روسیه در طول محاصره ماریوپل جنایت جنگی بوده است.

این درحالی است که بسیاری با اشاره به نشست پیش‌روی وزرای خارجه گروه بیست آن را بستری مناسب برای سازش میان واشنگتن و مسکو در زمینه حل بحران اوکراین عنوان کرده‌اند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اما گفته است که نشست پیش روی وزرای خارجه گروه بیست در بالی، زمانی برای ارتباط دوجانبه با روسیه نیست. پیش از تهاجم روسیه به‌اوکراین، وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه رویدادهای مهم با همتای روسی خود دیدار می‌کرد، اما این بار قصد دیدار انفرادی ندارد.

در تحولی دیگر، اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفته است که اتحادیه اروپا متشکل از ۲۷ کشور باید برنامه‌های اضطراری آماده‌سازی برای قطع کامل گاز روسیه را انجام دهد.

اتحادیه اروپا در حال حاضر تحریم‌هایی علیه روسیه اعمال کرده است که برخی از منابع انرژی را نیز در برمی‌گیرد. کشورهای اتحادیه اروپا ماه گذشته توافق کردند که تمامی ذخایر گاز طبیعی باید تا دست‌کم ۸۰ درصد ظرفیت برای زمستان آینده افزایش پیدا کند تا از هرگونه کمبود در فصل سرما جلوگیری شود.

XS
SM
MD
LG