لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۷

یک مقام ارشد آمریکا: نشست گروه ۲۰ به اقدامات روسیه در اوکراین مشروعیت نمی‌بخشد


یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید تعامل در نشست این هفته گروه ۲۰ در بالی اندونزی نمی‌تواند طبق روال گذشته پیش رود و آمریکا مصمم است اطمینان حاصل کند که به اقدامات «وحشیانه» روسیه در اوکراین مشروعیت داده نمی‌شود.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا همچنین گفت که گردهم‌آیی وزرای خارجه گروه ۲۰ «فرصت خوبی» برای پیشبرد تلاش‌ها برای مقابله با بحران امنیت غذایی جهانی و اطمینان حاصل کردن از مؤثر بودن این نشست است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا را در این نشست همراهی خواهد کرد طی توقفی کوتاه در توکیو گفت: «مهم ترین چیز این است که ما تمرکز خود را بر نشست ۲۰ حفظ کنیم و اجازه ندهیم هیچ اخلال یا وقفه‌ای در آن ایجاد شود.»

خبرگزاری رویترز می‌نویسد‌ این اظهارات نشان می‌دهد که احتمال ترک جلسه در نشستی که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه برای اولین بار در سال جاری با شماری از جدی‌ترین منتقدان تهاجم روسیه به اوکراین خواهد داشت کم است.

روسیه اقدامات خود در اوکراین را «عملیات نظامی ویژه» توصیف می‌کند.

به گفته این مقام وزارت امور خارجه آمریکا، آقای بلینکن یک نشست سه جانبه با همتایان ژاپنی و کره جنوبی خود در بالی خواهد داشت و دیدارش با وزیر امور خارجه چین، بر مدیریت درست و «مسئولانه» روابط ایالات متحده آمریکا و چین متمرکز خواهد بود.

این مقام به رویترز گفت که آمریکا و چین به رغم تفاوتهایی که دارند در حوزه‌های مشترکی چون تغییرات اقلیمی، سلامت جهانی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر همکاری خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG