لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

هشدار بانک مرکزی بریتانیا نسبت به چشم‌انداز «تیره و تار» اقتصادی جهان


ساختمان بانک مرکزی بریتانیا (با نام رسمی «بانک انگلستان») در لندن (آرشیو)
ساختمان بانک مرکزی بریتانیا (با نام رسمی «بانک انگلستان») در لندن (آرشیو)

بانک مرکزی بریتانیا – که با نام رسمی «بانک انگلستان» شناخته می‌شود – روز سه شنبه نسبت به چشم‌انداز «تیره و تار» اقتصادی بریتانیا و جهان هشدار داد.

این بانک با انتشار گزارش مرتبط با امور مالی بریتانیا، ضمن تصریح چشم‌انداز رو به زوال اقتصادی، تحولات مرتبط با جنگ روسیه علیه اوکراین را به عنوان یک عامل کلیدی برشمرد.

به گفته کارشناسان نهادهای بین المللی، از جمله صندوق بین المللی پول و سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، اگر چه همه کشورهای غربی با شوک‌های موجود در بازارهای جهانی انرژی و کالا دست و پنجه نرم می‌کنند، بریتانیا در مقایسه با سایر کشورهای غربی در برابر رکود اقتصادی و تورم بالا و مداوم آسیب‌پذیرتر است.

در این حال، بانک انگلستان تأکید کرد که بانک‌های بریتانیا از آمادگی لازم برای غلبه بر یک افول اقتصادی شدید بهره‌مند هستند.

به گفته بانک مرکزی بریتانیا، به رغم افزایش قیمت‌ها و بالا رفتن نرخ تورم، که در آستانه دورقمی شدن قرار دارد، بانک‌ها در مقابل اشکالات احتمالی مرتبط با بازپرداخت بدهی‌ از سوی خانوارها و کسب‌و‌کارها، مقاوم هستند. بانک انگلستان همچنین از قصد خود برای انجام یک تحلیل عمیق پیرامون عملکرد بازار کالا خبر داده است.

این در حالی است که تجارت فلزات در ماه مارس گذشته بر اثر تهاجم نظامی روسیه به اوکراین دچار اختلال شد.

XS
SM
MD
LG