لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۲

پاسخ سرد سوئیس به اوکراین


ایگنازیو کاسیس، رئیس‌جمهوری سوئیس
ایگنازیو کاسیس، رئیس‌جمهوری سوئیس

سوئیس به درخواست اوکراین برای بهره‌گیری از دارایی الیگارش‌های روسی پاسخی سرد داده است. اوکراین، پیش‌تر پیشنهاد داده بود که از «دارایی‌های مسدود‌شده روس‌های ثروتمند برای کمک به تامین مالی پروژه بازسازی ۷۵۰ میلیارد دلاری اوکراین» استفاده شود.

به‌نقل از خبرگزاری رویترز، دنیس شمیگال، نخست‌وزیر اوکراین در کنفرانسی در لوگانو گفته‌است: ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های روسیه توسط ایالات متحده، اتحادیه اروپا و بریتانیا مسدود شده است»، پولی که به‌گفته او می‌تواند به «بازسازی مدارس، بیمارستان‌ها و خانه‌های ویران‌شده» کمک کند.

شمیگال با اشاره به تهاجم روسیه به اوکراین می‌گوید: «ما پیشنهاد می‌کنیم که راهی برای ایجاد یک قانون ملی و بین‌الملل، برای امکان مصادره دارایی های مسدود‌شده پیدا کنیم.»

او در یک نشست خبری که در پایان کنفرانس دو روزه لوگانو، برپا شد، افزوده‌ است:«چنین اقدامی از تجاوزهای غیرقابل توجیه پیش‌گیری می‌کند و امنیت جهانی را بهبود می‌بخشد»

اما سوئیس که در ماه مه، از مسدود کردن ۶،۵ میلیارد دلار از دارایی‌های روسیه خبر داد، در برابر واگذاری چنین ثروتی مقاومت کرده است. این کشور، تحریم‌های اتحادیه اروپا را علیه روس‌ها اعمال کرده، اما مدت‌هاست که مقصدی محبوب برای الیگارش های روسی و مکانی امن برای نگهداری ثروت روسیه محسوب می‌شود.

ایگنازیو کاسیس، رئیس‌جمهوری سوئیس در همین زمینه مدعی شده: «محافظت از افراد در برابر قدرت دولت و ایجاد یک مبنای قانونی برای مصادره وجوه، مهم است».

کاسیس به خبرنگاران گفته‌ است: «طبق قوانینی که در اکثریت قریب به‌ اتفاق حکومت‌های دموکرات داریم، می‌توانیم دارایی‌ها را مسدود کنیم تا مشخص کنیم که این دارایی‌ها از کجا آمده‌ است».

کاسیس می‌گوید: «اما پرسش‌هایی که در مورد ارتباط میان پول و جنگ در اوکراین است و همچنین متناسب بودن واکنش‌ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد.» او‌ گفته: «اکنون می‌توانیم تصمیمی بگیریم که برای اوکراین خوب باشد، اما امکان دارد که همان تصمیم را به‌ شکلی بگیریم که قدرت بیشتری را به دولت می‌دهد و از قدرت شهروندان می‌کاهد».

ایگنازیو کاسیس، وزیر امور خارجه که امسال ریاست دوره‌ای دولت سوئیس را نیز به‌عهده دارد، پیش‌تر اعلام کرده‌ بود که کشور متبوعش «از تمامی تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه پیروی می‌کند» و «دارایی‌های الیگارش‌ها و مقامات ارشد روسیه را مسدود و توقیف خواهد کرد». یک ماه بعد، وزارت اقتصاد سوئيس اعلام کرد که در حدود «پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو از اموال و دارایی‌های روسیه» در این کشور مسدود شده است. رقمی که به‌گفته مقامات «در هفته‌های آتی و با توجه به اطلاعاتی که بانک‌های سوئیس در اختیار دولت خواهند گذاشت، افزایش خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG