لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

اوکراین: توطئه روسیه برای منفجر کردن چند نقطه در کی‌یف و لویو خنثی شد


امدادگران در یک ساختمان آسیب دیده پس از حمله موشکی روسیه مشغول فعالیتند. کی‌یف، اوکراین – چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳. عکس از خدمات اورژانس اوکراین (از طریق آسوشیتدپرس)
امدادگران در یک ساختمان آسیب دیده پس از حمله موشکی روسیه مشغول فعالیتند. کی‌یف، اوکراین – چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳. عکس از خدمات اورژانس اوکراین (از طریق آسوشیتدپرس)

اوکراین روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت اعلام کرد که عملیات روسیه برای یک رشته بمبگذاری در یک بازار لوازم ساختمانی و نزدیک یک کافه در کی‌یف، و یک شرکت دفاعی در شهر لِویو در غرب اوکراین را خنثی کرده است.

دادستانی کل اوکراین با انتشار مطلبی در این رابطه در پیام‌رسان تلگرام نوشت که دو مامور نظامی روسیه به ظن دست داشتن در این توطئه بازداشت شده‌اند و ۱۹ وسیله انفجاری در محل کشف و ضبط شده است.

رویترز به نقل از سازمان امنیت اوکراین گزارش داد که روسیه قصد داشت در روز ۲۰ اردیبهشت - مصادف با روز پیروزی اتحاد جماهیر شوروی بر آلمان نازی در سال ۱۹۴۵ - چهار بمب را در نقاط مختلف کی‌یف منفجر کند.

در بیانیه تلگرامی سازمان امنیت اوکراین آمده است که «سازمان ویژه» روسیه قصد داشت «مواد منفجره در ساعات اوج مصرف سوپرمارکت‌ها منفجر شود تا بیشترین خسارت به غیرنظامیان وارد شود.»

روسیه در این باره اظهار نظری نکرده است.

به گفته سازمان امنیت اوکراین، در کی‌یف، مواد منفجرهٔ در نظر گرفته شده برای بازار لوازم ساختمانی به شکل بسته‌بندی چای درآمده بود و بمبی هم در یک ماشین برای انفجار در نزدیکی یک کافه تریا جاسازی شده بود.

به گفته سازمان امنیت اوکراین، روسیه قصد داشته حمله به لِویو را در بهمن گذشته انجام دهد. به گفته دادستان، یک شرکت دفاعی در آن شهرِ واقع در غرب اوکراین هدف حمله بوده است.

اوکراین بارها گفته که حملات برنامه‌ریزی شدهٔ‌ سازمان‌های اطلاعاتی روسیه در خط مقدم را خنثی، و عواملی را که می‌گوید برای مسکو کار می‌کنند بازداشت کرده است.

سازمان‌ امنیت اوکراین چندی پیش اعلام کرد که دو مأمور در وزارت حفاظت دولتی را، که قصد ترور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری، و کایریلو بودانوف، رئیس سازمان اطلاعات نظامی اوکراین، را داشتند، دستگیر کرده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG