لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۲

روسیه و اوکراین یکدیگر را به نقض ممنوعیت بکارگیری تسلیحات شیمیایی متهم کردند


جنگ روسیه و اوکراین
جنگ روسیه و اوکراین

سازمان بین‌المللی منع تسلیحات شیمیایی، مستقر در شهر لاهه هلند، از اتهام‌زنی متقابل روسیه و اوکراین درباره بکارگیری مواد سمی ممنوعه در میادین جنگ خبر داد.

این نهاد بین‌المللی روز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت با اشاره به «کافی ‌نبودن مستندات» ارائه‌شده از سوی دو طرف جنگ، احتمال بکارگیری تسلیحات شیمیایی را «شدیدا نگران‌کننده» خوانده است.

به گزارش رویترز، هیچ یک از دو کشور روسیه و اوکراین رسما درخواستی برای انجام تحقیقات سازمان منع تسلیحات شیمیایی درباره بکارگیری سلاح‌های شیمیایی مطرح نکرده‌اند.

آمریکا هفته گذشته اعلام کرد روسیه با بکارگیری عامل خفگی «کلروپیکرین» و استفاده از «گاز اشک‌آور» در جنگ با ارتش اوکراین، تعهداتش در حوزه ممنوعیت بین‌المللی تسلیحات شیمیایی را نقض کرده است.

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی مستقر در لاهه که برای اجرا و نظارت بر رعایت کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی ۱۹۹۳ ایجاد شده، استفاده از کلروپیکرین را منع کرده است.

پیشتر اوکراین اعلام کرده بود که روسیه استفاده از گاز اشک‌آور را افزایش داده و به مهمات مجهز به مواد شیمیایی خطرناک روی آورده است.

روسیه اتهام نقض تعهدات کنوانسیون تسلیحات شیمیایی را رد کرده است.

از سوی دیگر، مسکو هم کی‌یف را به استفاده گسترده از مواد سمی ممنوعه همچون سموم دفع آفت و کودهای شیمیایی متهم کرده است.

بر پایه کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی، استفاده از هرگونه ماده شیمیایی سمی با هدف ایجاد جراحت یا مرگ به معنای سلاح شیمیایی تعبیر می‌شود.

همچنین استفاده از لوازم کنترل شورش در میدان جنگ نقض این کنوانسیون بشمار می‌رود.

XS
SM
MD
LG