لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۷

اوکراین ادعای روسیه در تصرف پنج روستای مرزی را رد و اعلام کرد در حال دفع حملات است


درحالی که مسکو مدعی است پنج روستا را در اطراف خارکیف تصرف کرده است، کی‌یف این ادعا را رد و اعلام کرد در حال دفع حملات و نبرد برای کنترل این مناطق است.

خبرگزاری رویترز به نقل از اوله سینیهوبوف، فرماندار خارکیف اعلام کرد که نبرد در قلمرو هر پنج روستای مرزی که در فاصله سه تا پنج کیلومتری مرز واقع هستند همچنان ادامه دارد.

سینیهوبوف همچنین گفت: «هیچ خطر قریب‌الوقوعی برای پایتخت منطقه‌ای خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین وجود ندارد و به تخلیه حدود ۱/۳ میلیون نفر از ساکنان آن که با وجود حملات موشکی و پهپادی به زندگی خود ادامه می‌دهند، نیازی نیست.»

ولوشین، سخنگوی فرماندهی شرق اوکراین هم روز شنبه ۲۲ اردیبهشت گفت که نیروهای کی‌یف موفق شده‌اند نیروهای روسیه را در مناطق مرزی مهار کنند اما هنوز مشخص نیست چه کسی کنترل این نقاط را در دست دارد.

وزارت دفاع روسیه روز شنبه ۲۲ اردیبهشت، ادعا کرد که نیروهای این کشور در ادامه حمله زمینی جدید خود در شمال شرق اوکراین، کنترل پنج روستا را در دست گرفته‌اند.

روسیه در روزهای نخستین تهاجم به اوکراین قصد داشت با حمله‌ای برق‌آسا شهر خارکیف را تصرف کند اما پس از یک ماه با مقاومت نیروهای اوکراینی مجبور شد تا از اطراف این شهر عقب‌نشینی کند.

در پاییز سال ۲۰۲۲ میلادی؛ یعنی هفت ماه پس از آغاز تهاجم روسیه به همسایه غربی‌اش، ارتش اوکراین موفق شد نیروهای مهاجم را از تقریبا کل این منطقه به عقب براند. این ضدحمله جسورانه، کشورهای غربی را متقاعد کرد که نیروهای اوکراینی قادر به شکست ارتش روسیه در میدان نبرد هستند و بنابراین باید کمک نظامی بیشتری در اختیار آنها قرار داد.

XS
SM
MD
LG