لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۸

اوکراین «دو مامور روسیه» را به اتهام توطئه برای ترور زلنسکی بازداشت کرد


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین

سرویس امنیتی اوکراین روز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد دو مقام ارشد نظامی آن کشور را که به عنوان مأمور روسیه قصد داشتند ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری، و چند مقام ارشد اوکراین را ترور کنند دستگیر کرده است.

به گزارش رویترز در حالی که ولادیمیر پوتین به تازگی برای یک دوره جدید ریاست جمهوری روسیه در کرملین سوگند یاد کرده است، این دو می‌خواستند زلنسکی و مقامات ارشد اوکراین را «به عنوان هدیه» به او تقدیم کنند.

سرویس امنیتی اوکراین این ماموران را دو سرهنگ‌ سرویس گارد دولتی اوکراین معرفی کرده که توسط سرویس امنیتی فدرال روسیه استخدام شده بودند و اطلاعات طبقه بندی شده را در اختیار مسکو می‌گذاشتند.

در بیانیه سازمان امنیت اوکراین آمده که این دو نفر وظیفه یافتن فردی نزدیک به گارد ریاست جمهوری را داشتند که زلنسکی را به گروگان گرفته و بعد او را بکشد؛ اما مشخص نیست که این توطئه ادعایی در چه مقطعی خنثی شده است.

واسیل مالیوک، رئیس سرویس امنیتی اوکراین، در تلگرام گفته که حمله تروریستی که قرار بود هدیه‌ای به پوتین برای مراسم سوگند ریاست جمهوری او باشد، در واقع شکست سرویس‌های ویژه روسیه بود.

کرملین ماه گذشته در پاسخ به سوالی درباره دستگیری مردی که در لهستان متهم به همکاری با اطلاعات روسیه برای آماده کردن تلاش احتمالی برای ترور زلنسکی بود، از اظهار نظر خودداری کرد.

رئیس جمهوری اوکراین که تلاش های کشورش را برای جلوگیری از تهاجم بیش از دو ساله روسیه رهبری می‌کند، پاییز گذشته گفته بود که سرویس‌های امنیتی کشورش دست‌کم پنج توطئه روسیه برای ترور او را خنثی کرده‌اند.

سرویس امنیتی اوکراین گفته که این گروه جاسوسی همچنین قصد داشت مالیوک و بودانوف، رئیس سازمان اطلاعات نظامی، را «از بین ببرد.» ترور بودانوف قرار بود قبل از عید پاک ارتدوکس در روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت عملی شود.

XS
SM
MD
LG