لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

زیرساخت‌های انرژی اوکراین آماج بزرگترین حملات موشکی و پهپادی هفته‌های اخیر روسیه قرار گرفت


حمله پهپادی روسیه به کی‌یف پایتخت اوکراین
حمله پهپادی روسیه به کی‌یف پایتخت اوکراین

نیروی هوایی اوکراین روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت اعلام کرد که موشک‌ها و پهپادهای روسی ۱۲ مورد از تاسیسات زیرساختی انرژی اوکراین را هدفا قرار دادند و به سه نیروگاه حرارتی آسیب جدی وارد کردند.

با این حال نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که ۳۹ موشک از ۵۵ موشک پرتاب شده و ۲۰ فروند از ۲۱ پهپاد تهاجمی مورد استفاده در این حمله را سرنگون کرده است.

وزارت دفاع روسیه هم اعلام کرد که به «تلافی حملات اوکراین به تاسیسات انرژی روسیه» مجتمع‌های نظامی-صنعتی و تاسیسات انرژی اوکراین را با موشک‌های دقیق و هواپیماهای بدون سرنشین مورد حمله قرار داده است.

آلمان گالوشچنکو، وزیر انرژی اوکراین در تلگرام نوشت: «یک حمله گسترده دیگر به صنعت انرژی ما!» و اعلام کرد تاسیسات تولید و انتقال برق در مناطق پولتاوا، کیرووهراد، زاپوریتژیا، لویو، ایوانو-فرانکیفسک و وینیتسیا هدف قرار گرفته‌اند.

ایهور کلیمنکو، وزیر کشور اوکراین، هم اعلام کرد که دو نفر در منطقه کی‌یف و یک نفر در کیرووهراد زخمی شده‌اند و حدود ۳۵۰ امدادگر برای به حداقل رساندن آسیب‌ها به تاسیسات انرژی، ۳۰ خانه مسکونی، خودروها، وسایل نقلیه عمومی و یک ایستگاه آتش‌نشانی بسیج شدند.

«اوکرنرگو»، اپراتور ملی شبکه برق اوکراین، با اعلام این که مجبور شده برق ۹ منطقه از کشور را قطع کند، اضافه کرد که ممکن است در ساعات پرمصرف برق خاموشی‌ها در سراسر کشور افزایش یابد.

مقامات از مردم اوکراین خواستند که در مصرف برق صرفه‌جویی کنند.

روسیه نیز اعلام کرد که در اثر این حمله توانایی اوکراین برای تولید و انتقال تسلیحات و تجهیزات نظامی به شدت کاهش یافته است.

همزمان، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در یک سخنرانی آنلاین از رفتار غرب با روسیه و شرکت بعضی از کشورهای غربی در مراسم تحلیف ولادیمیر پوتین برای پنجمین دوره ریاست جمهوری‌اش، ابراز ناامیدی کرد.

اوکراین با وجود مخالفت‌های آشکار ایالات متحده، حملات پهپادی به پالایشگاه‌های روسیه را در سال‌جاری افزایش داد که به گفته یک مقام نظامی ناتو می تواند بیش از ۱۵ درصد از ظرفیت پالایش نفت روسیه را مختل کرده باشد.

روسیه نیز در فروردین‌ حملات هوایی خود به سیستم انرژی اوکراین را تشدید کرد.

دنیس شمیهال، نخست وزیر اوکراین، از تشکیل یک گروه ویژه برای آماده شدن برای پاییز و زمستان آینده خبر داد «تا اطمینان حاصل شود که همه خانه‌های اوکراینی نور و گرما و مشاغل به برق دسترسی دارند.»

مقامات اوکراینی، برای جلوگیری از استفاده روسیه اطلاعات رسمی دقیق‌تری از خسارات و تلفات واردآمده ارائه نکرده اند ولی فرمانداران مناطق مورد حمله از آتش‌سوزی و آسیب به زیرساخت‌های حیاتی و راه‌اهن سخن گفته‌اند.

XS
SM
MD
LG