لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۶

روسیه تهاجم زمینی به خارکف را آغاز کرد؛ گشایش جبهه جدید جنگ در شمال شرقی اوکراین


پیامدهای حمله موشکی روسیه در خارکف
پیامدهای حمله موشکی روسیه در خارکف

نیروهای روسیه روز جمعه ۲۱ اردیبهشت با حمله زمینی به منطقه «خارکف»، در شمال شرقی اوکراین، جبهه جدیدی را در تهاجم نظامی خود به این کشور گشودند.

هر چند که این حملات محدود است ولی با توجه به نزدیکی آن به خارکف، دومین شهر بزرگ اوکراین، اهمیت دارد. تا پیش از حمله به خارکف، تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در جنوب و شرق این کشور متمرکز بود.

وزارت دفاع اوکراین با تأیید این خبر، گفت که درگیری در مناطق مرزی شدت گرفته و نیروهای کمکی به منطقه اعزام شده‌اند.

به گفته این وزارت‌خانه، روسیه شهر مرزی «ووچانسک» را با بمب‌های هوایی هدایت‌شونده و توپخانه هدف قرار داده است. ووچانسک یک شهر مرزی است که پیش از آغاز جنگ حدود ۱۷ هزار جمعیت داشت، ولی در حال حاضر فقط چند هزار نفر در آن ساکن هستند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در جریان یک کنفرانس خبری در کی‌یف گفت که موج جدید حملات روسیه آغاز شده و نبرد شدیدی میان طرفین در جریان است.

اوکراین پیش از حمله جدید مسکو نسبت به افزایش حضور نیروهای نظامی روسیه در منطقه هشدار داده بود. با این حال مشخص نبود که این تجمع نیروها برای فریب مدافعان اوکراینی است‌ یا با هدف تهاجم نظامی صورت می‌گیرد. احتمال می‌رود گشایش جبهه جدید در خارکف پیش‌زمینه حمله گسترده‌تر روسیه در این منطقه باشد.

ولودیمیر زلنسکی
ولودیمیر زلنسکی

به گفته ولودیمیر زلنسکی، روسیه ممکن است در بهار یا تابستان حمله بزرگی را علیه اوکراین آغاز کند. او در ادامه افزود که نیروهای اوکراینی آماده مقابله با حمله روسیه در خارکف بودند ولی مسکو ممکن است نیروهای بیشتری به منطقه اعزام کند.

به گفته وزارت دفاع اوکراین، نیر‌وهای زرهی روسیه تلاش کردند تا از خطوط دفاعی سربازان اوکراینی عبور کنند ولی موفق نشدند و نبرد سنگین همچنان در جریان است.

هم‌زمان با تهاجم روسیه به خارکف، گلوله‌باران شهرهای مرزی اوکراین با شدت ادامه دارد. اوله سینهوبوف، فرماندار منطقه خارکف، گفت که در جریان حملات روسیه به این شهرک‌های مرزی، دست‌کم دو غیرنظامی کشته و پنج نفر زخمی شدند.

روسیه در ابتدای تهاجم‌ نظامی خود به اوکراین بخش‌های وسیعی از منطقه خارکف را تصاحب کرد ولی نیروهای اوکراینی در جریان ضد حمله خود بیشتر این مناطق را پس گرفتند.

با این حال روسیه به تدریج در حال پیشروی در منطقه دونتسک، در جنوب خارکف، است و احتمال دارد که حمله گسترده‌ای را این‌ منطقه آغاز کند. در هفته‌های اخیر حملات هوایی روسیه به مناطق مختلف خارکف افزایش یافته است و نیروهای روسی بیشتری به این جبهه اعزام شدند.

حملات روسیه به اوکراین در شرایطی افزایش یافته است که کی‌یف با کمبود نیروهای انسانی و جنگ‌افزارهای دفاعی مواجه شده است.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG