لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۳

بحران اوکراین | انتشار گزارش‌هایی از حضور و حرکت «تانک‌ها و تجهیزات نظامی» در دونتسک


یک تانک در خیابانی در دونستک در حرکت است (۳ اسفند ۱۴۰۰)
یک تانک در خیابانی در دونستک در حرکت است (۳ اسفند ۱۴۰۰)

پس از تصمیم ولادیمیر پوتین مبنی بر به رسمیت شناختن دو جمهوری خودخوانده در شرق اوکراین، برخی رسانه‌ها روز سه‌شنبه از حضور تجهیزات و ادوات نظامی در این مناطق خبر داده‌اند.

رئیس‌جمهوری روسیه دوشنبه علاوه بر به رسمیت شناختن استقلال دو منطقه جدایی‌طلب دونتسک و لوهانسک، به وزارت دفاع این کشور نیز اجازه داد که نیروهایی را تحت عنوان «صلح‌بان» در شرق اوکراین مستقر کند تا آن گونه که مدعی شده،‌ از جان روس‌تباران حفاظت کنند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک شاهد، از حضور و حرکت «تانک‌ها و تجهیزات نظامی» در دونتسک، که تحت کنترل جدایی‌طلبان مورد حمایت مسکو قرار دارد، خبر داده است.

حرکت یک نفربر نظامی در خیابان‌های دونتسک (۳ اسفند ۱۴۰۰)
حرکت یک نفربر نظامی در خیابان‌های دونتسک (۳ اسفند ۱۴۰۰)

بر اساس این گزارش، حدود پنج تانک در ستونی منظم در حومه دونتسک و دو تانک دیگر در بخشی دیگر از این شهر مشاهده شده است. هرچند هیچ نشانی مبنی بر یگان اعزام‌کننده یا پرچم کشور تحت تابعیت، روی این خودروهای نظامی دیده نشده است.

یک تانک در خیابانی در دونستک در حرکت است (۳ اسفند ۱۴۰۰)
یک تانک در خیابانی در دونستک در حرکت است (۳ اسفند ۱۴۰۰)

در فوریه ۲۰۱۴ پوتین حدود ۱۵۰ هزار نظامی روسیه را برای آنچه یک رزمایش اعلام کرده بود، در طول مرزهای این کشور با اوکراین مستقر کرد و چند روز بعد نظامیانی مسلح با نقاب و بدون یونیفرم مشخص، ساختمان‌های مهم اداری، فرودگاه‌ها، و مناطق مهم شبه جزیره کریمه را به تصرف خود درآوردند، نیروهای دولتی را برکنار کردند، و نیروهای مسکو مستقر و تقویت شدند. اندکی بعد نیز کریمه در نظرسنجی که فقط مسکو آن را به رسمیت شناخت و مورد اعتراض جوامع و نهادهای بین‌المللی قرار گرفت، ضمیمه خاک روسیه شد.

نقشه‌ای که مناطق دونستک و لوهانسک در شرق اوکراین را نشان می‌دهد
نقشه‌ای که مناطق دونستک و لوهانسک در شرق اوکراین را نشان می‌دهد

سخنان دوشنبه شب پوتین با محکومیت کشورهای مختلف، نهادهای بین‌المللی، واکنش سازمان ملل متحد و تحریم‌های فوری آمریکا برای «توقف فعالیت تجاری ایالات متحده در مناطق جدا شده و ممنوعیت واردات همه کالاها از این مناطق» مواجه شد.

اقدامات تنبیهی ایالات متحده به دلیل تصمیم اخیر رئیس‌جمهور روسیه در به رسمیت شناختن دو جمهوری خودخوانده «دونتسک» و «لوهانسک» در شرق خاک اکراین، با امضای یک فرمان اجرایی توسط جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا صورت گرفته است.

بر اساس این فرمان اجرایی، «تمامی سرمایه‌گذاری‌ها، تجارت، و تامین مالی» افراد آمریکایی با مناطق «دونتسک» و «لوهانسک» «به اشکال مختلف» ممنوع خواهد بود.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز گفته که این اقدامات علیه تصمیم شب گذشته دولت مسکو، جدا از تحریم‌هایی است که ایالات متحده و متحدانش «در صورت تهاجم کامل روسیه به اوکراین» آماده کرده‌اند.

همزمان برخی رسانه‌های روسی و نزدیک به کرملین مدعی شدند که ۵ سرباز اوکراینی را پس از ورود به خاک این کشور، مورد هدف قرار داده و کشته‌اند، موضوعی که مقامات کیف آن را شدیدا رد کرده‌اند و ایالات متحده نیز پیشتر هشدار داده بود «روسیه به دنبال ایجاد یک بهانه ساختگی» برای هجوم نظامی به اوکراین است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG