لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۸

جو بایدن: روسیه تصمیم گرفته است به اوکراین حمله کند؛ نیروی نظامی به اوکراین اعزام نمی‌کنیم


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده در جریان سخنرانی روز جمعه ۳۰ بهمن در کاخ سفید.
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده در جریان سخنرانی روز جمعه ۳۰ بهمن در کاخ سفید.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در یک سخنرانی اعلام کرد که او «اطمینان دارد» روسیه تصمیم گرفته به اوکراین حمله کند و افزود ایالات متحده نیرویی برای نبرد اعزام نمی‌کند ولی به حمایت از مردم اوکراین ادامه می‌دهد.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه در کاخ سفید گفت: «نیروهای روسیه در حال حاضر تمامی مرزهای اوکراین را محاصره کرده‌اند و ما فکر می‌کنیم در هفته یا روزهای آینده حمله می‌کنند. به باور ما آن‌ها به کی‌یف پایتخت اوکراین حمله خواهند کرد که میزبان ۲.۸ میلیون شهروند بیگناه است.»

جو بایدن افزود: «ما نقشه‌های روسیه را با صدای بلند و خیلی واضح اعلام می‌کنیم نه برای این که مشتاق درگیری هستیم، برای این که هرچه در توان داریم انجام می‌دهیم تا مانع از هر حرکتی شویم که حمله به اوکراین را توجیه می‌کند.»

رئیس جمهوری ایالات متحده گفت: «با اطمینان می‌‌گویم اگر روسیه این برنامه را دنبال کند، مسئول جنگی فاجعه‌بار، عمدی و غیرضروری است.»

آقای بایدن افزود: «آمریکا و متحدان آماده دفاع از هر سانتی‌متر قلمروی ناتو و مقابله با دیگر تهدیدهای امنیت مشترک ما هستند. ما همچنین نیروی نظامی برای نبرد به اوکراین نمی‌فرستیم. ما به حمایت از مردم اوکراین ادامه می‌دهیم. در سال گذشته ایالات متحده تا حد بی‌سابقه‌ای به اوکراین کمک کرده تا دفاع خود را تقویت کند؛ ۶۵۰ میلیون دلار کمک از موشک‌گرفته تا مهمات.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «این خلاف منطق است که باور کنیم اوکراینی‌ها در حال حاضر که بیش از ۱۵۰ هزار نیروی نظامی در مرزهای آن‌ها هستند، بخواهند یک منافشه‌ای که بیش از یک سال است در جریان دارد را از شرایط عادی خارج کنند.»

جو بایدن گفت: «روسیه هنوز می‌تواند دیپلماسی را انتخاب کند. برای بازگرداندن شرایط به حال عادی و بازگشت به میز مذاکره دیر نشده است. اگر روسیه اقدام نظامی اختیار کند، آن‌ها در را برای دیپلماسی بسته‌اند، آن زمان جنگ را انتخاب کرده‌اند و بهایی سنگین بابت آن خواهند پرداخت.»

وزیر دفاع آمریکا نیز روز جمعه با تاکید بر این که تعرض بیشتر روسیه به اوکراین ناقض اصل تمامیت ارضی و مایه درگیری است، گفت: «اگر روسیه بیش از این به اوکراین تجاوز کند، لهستان ممکن است شاهد ده‌ها هزار شهروند اوکراینی بی‌خانمان باشد که تلاش می‌کنند خود و خانواده شان را از جنگ دور کنند.»

لوید آستین افزود: «هنوز زمان و مکان کافی برای دیپلماسی وجود دارد. ایالات متحده هماهنگ با متحدان و شرکا از جمله لهستان، به آقای (ولادیمیر) پوتین راهی برای دور شدن از فاجعه و به سمت امنیت بیشتر، پیشنهاد کرده است. هر راهی که او انتخاب کند، ایالات متحده، متحدان و شرکا برای آن آماده هستند.»

وزیر دفاع ایالات متحده همچنین با کنایه گفت، رئیس جمهوری روسیه می‌خواست قدرت ناتو تضعیف شود، ولی حالا متحدان سازمان آتلانتیک شمالی در هماهنگی و اتحاد کامل هستند.

XS
SM
MD
LG